'Sosyal medyada IŞİD kazanıyor'

Beyaz Saray'daki 'terör ve radikal şiddetle mücadele' zirvesinin mesajı IŞİD'in sosyal medyadaki başarısına dikkat çekti

'Sosyal medyada IŞİD kazanıyor'

Beyaz Saray, üç gün süren 'terör ve radikal şiddetle mücadele' zirvesine ev sahipliği yaptı. Beyaz Saray'da düzenlenen 'terörle mücadele' zirvesinden çıkan önemli mesajlardan biri şu oldu: "IŞİD’e karşı yürütülen teknoloji savaşında istenen başarı sağlanamadı."

60’dan fazla ülkenin temsil edildiği zirveye AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Avrupa Konseyi, Arap Ligi, Amerikan Devletleri Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın da aralarında bulunduğu birçok kurumun genel sekreterleri de katıldı.

‘YENİ BİR TEKNOLOJİK MÜCADELE BAŞLIYOR’

Zirvenin en önemli mesajlarından biri koalisyonun IŞİD’e karşı sosyal medyada yürütülen teknoloji savaşını kaybediyor olmasıydı.

Konferansın son günü bir konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama, “İslamla değil, İslam'ı çarpıtanlarla savaşta” olduklarının altını çizerek hoşgörü ve barışın sesinin özellikle internet ortamında yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Obama, IŞİD’in sosyal medyada giderek büyüyen propagandasına karşı Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte yeni bir proje başlattıklarını duyurdu.

Proje kapsamında bölgedeki dini liderler ve toplum önderleriyle çalışılarak yeni bir dijital iletişim merkezi kurulacak. Ancak bu merkezin nasıl ve nerede olacağı ile ilgili detaylar netleşmiş durumda değil.

Bu yeni girişimi Al Jazeera’ye değerlendiren eski CIA ajanı Robert Grenier, projenin en büyük sıkıntısının ABD imzası taşıması olduğunu söylüyor.

Grenier’e göre bölgede ABD’ye karşı oluşan önyargıdan dolayı yerel mesajların iletilmesinde güçlükler yaşanabilir.

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 17:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER