Sarkisyan: İnsanlık suçunu inkar bu suçu işlemek kadar kötü

Erivan'da 24 Nisan etkinlikleri vardı…

Sarkisyan: İnsanlık suçunu inkar bu suçu işlemek kadar kötü

Ermenistan'da başta başkent Erivan olmak üzere tüm bölgelerde Ermeni soykırımı anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Erivan'da başta Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan olmak üzere iktidar ve muhalefet grupları Tsitsernakaberd'i (Soykırım Anıtı) ziyaret ettiler.

Sarkisyan günün önemiyle ilgili yayınladığı beyanında şunları söyledi: "Tarihin en eski bölgelerinin yerlileri tehcir yoluyla yok edilmiştir. 20. yüzyılın ilk soykırımı dünyanın bir kültürel değerini de yok etmiştir. Bugün, Türkiye'nin de yaptığı şekilde, bu insanlık suçunu inkar etmenin de bu suçu işlemek kadar kötü bir şey olduğunu tüm dünyaya duyurmak için çalışmalıyız. Bazıları bize, geriye değil ileriye bakmamız gerektiğini söylüyor. Fakat onlara esas cevabı Orhan Pamuk ve Hrant Dink mücadele ederek verdiler."

Binlerce Ermenistan yerlisi, diaspora Ermenisi ve yabancı temsilciliklerin ziyaret ettiği Tsitsernakaberd'de basına açıklama yapan iktidar partisi milletvekili Artak Zakaryan ise mutlaka tüm dünyanın gelecekte bu suçun yeniden işlenmemesi için gerekli gayreti göstereceğini söyledi.

Meclis Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşımlarını asla samimi bulmadığını dile getirdi. Şarmazanov, "Türkiye'nin 2015'e varmadan işlediği suçu kabul etmesi Türklerin yararına olacak" ifadesini kullandı.

RUS BÜYÜKELÇİ'DEN SERT AÇIKLAMA

Rusya'nın Ermenistan büyükelçisi Viyaçeslav Kovalenko anıtta yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yıllar geçse de bu önemli gün asla unutulmayacak. Bugün Türkiye'de işlenen vahşice ve barbarca suçun mağduru olan insanların önünde boynumuzu eğiyoruz. Rusya'da bu insanlık suçunu bilmeyen vatandaşlarımızı da sonuna kadar bilgilendirmek için çalışacağız" ifadesini kullandı.

"KÜRT SOYKIRIMI"

Ermenistan'daki Kürt Ulusal Konseyi Başkanı Knyaz Hasanov ise Türkiye'nin bugün de Kürtlere karşı soykırım hazırlığında olduğunu söyledi.

24 Nisan etkinlikleri sebebiyle basına demeç veren Hasanov, şunları belirtti: "Bugün Türkiye'de tüm hakları ellerinden alınmış, dilleri yasaklanmış ve attığı adımdan dolayı tutuklanan 20 milyon Kürt var. Müzakere sürecine rağmen Türk devletinin PKK'nin özgürlük savaşçılarına yönelik saldırıları devam ediyor. Bu, yeni bir soykırım hazırlığıdır" dedi. (haberaktuel)

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2013, 09:59
YORUM EKLE