Salih Müslim: Suriye yönetimiyle henüz uzlaşma yok

Müslim, Demokratik Suriye Meclisi ve Suriye hükümeti arasındaki görüşmelere ilişkin konuştu

Salih Müslim: Suriye yönetimiyle henüz uzlaşma yok

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Suriye hükümeti arasındaki görüşmelere ilişkin "Bu toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir ve şimdiye dek gerçekleşen bir uzlaşma yok” dedi. Müslim görüşme ile Suriye’nin artık yeni bir döneme girdiğini söyledi.

TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Kamışlo'daki TEV-DEM Dış İlişkiler bürosunda Suriye’de yaşanan askeri ve siyasi gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

ANHA'da yer verilen habere göre, Müslim, 'Suriye’nin hâlâ zorlu bir devrim sürecinden geçtiğini ve defalarca yolundan çıkarak iktidar savaşına dönüştüğünü' söyleyerek, dış güçlerin doğrudan Suriye’ye müdahalelerinin de bugün yaşananlara neden olduğunu ifade etti.

Müslim Afrin'in durumuna ilişkin olarak da şu iddiaları dile getirdi: 

“Afrin hâlâ Türkiye ve ona bağlı çete gruplarının işgali altındadır. Türkiye ve bağlı çete grupları demografiyi değiştirmeye çalışıyor ve Şam, Humus ve Deraa’dan binlerce kişiyi Afrin’e yerleştirdiler. Ayrıca bu çeteler Afrin’in doğasına saldırmaya, talana ve katletmeye de devam ediyor. Diğer yandan Afrin halkı yerleştikleri bölgede işgale karşı direnişe devam ediyor ve topraklarına dönmeyi bekliyor.”

'İKİ TARAF DA BİRBİRİNİN NİYETİNİ ANLAMAK İSTİYOR'

Suriye hükümetinin MSD yetkililerini Şam’a davetine ve yapılan görüşmeye ilişkin de Müslim, “Suriye hükümeti ile MSD arasındaki görüşme, sadece tartışma çerçevesindedir ve tartışma ile müzakere arasında büyük farklılıklar vardır. Bu toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir ve şimdiye dek gerçekleşen bir uzlaşma yok” dedi.

'DİYALOĞA HAZIRIZ'

Müslim, MSD ve Kuzey Suriye temsilcilerinin Suriye halkının ve Kuzey Suriye bileşenlerinin yararına olacak tüm diyaloglara hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Müzakerelerin başlaması durumunda kendilerinin bazı koşullarının olacağına dikkat çeken Müslim, “Halkımız bölgede terörün sona ermesi için büyük fedakarlıklar yaptı ve özerk yönetimlerini kurdu. Şimdi de kendi kendilerini yönetiyorlar ve biz asla bu koşullardan çıkmayız” ifadelerini kullandı.

TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Süveyde katliamını kınayarak yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara da şifa diledi.

MSD AÇIKLAMASINDA NE DENİYORDU?

26 Temmuz'daki görüşmelerin ardından bugün MSD'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Suriye hükümetinin talebi üzerine Demokratik Suriye Meclisi ve Suriye hükümeti heyetleri arasında 26.07.2018 tarihinde Şam’da görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmenin amacı Suriye krizinin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelinin oluşturulmasıdır.

Bu görüşmeden önce Tabka kentinde her iki taraftan yerel komiteler arasında görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmelerde hizmet alanında tartışmalar yürütülmüştür.

Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır.”

Cuma günü Şam'a giderek Suriye yönetimiyle görüşmelere başlayan MSD yetkililerinin açıklaması sonrası gözler Şam yönetimine çevrildi. Konuyla ilgili Şam'dan henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 15:44

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER