Salih Müslim: Maceracı politika, Türkiye’nin başına çok bela olacak

PYD Eş Başkanı Müslim, 'Cerablus operasyonu' hakkında değerlendirmelerde bulundu

Salih Müslim: Maceracı politika, Türkiye’nin başına çok bela olacak

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Med Nuçe televizyonunda Türkiye'nin Cerablus'a yaptığı askeri müdahalesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Müslim’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“HEDEF KÜRT HALKININ KAZANIMLARI YERLE BİR ETMEK”

“Türkiye’nin, AKP’nin hedefi Kürt halkını yok etmek, oradaki kazanımları yerle bir etmektir. Türkiye bunu daha önce DAİŞ yoluyla yapmak istedi. Kobani’ye saldırısı, Serêkaniye’ye saldırısı buna örnektir.

“Bununla başaramadı. DAİŞ (IŞİD) git gite yenildi, sonra başkalarıyla yapmak istedi, onlar da yenildi. Şimdi artık kendisi çok maceracı bir şekilde başka bir devletin topraklarına, başka toprakların egemenliğine saldırıyor.

'TÜRKİYE RUSYA YA DA REJİMLE Mİ ANLAŞTI?'

Suriye rejim olarak zaten bir şey yapamıyor, elleri, kolları bağlıdır. Olsa olsa onlarla İran arasında bir anlaşmanın sonucu olabilir. Rusya veya Amerika’dan onay aldıklarını tahmin etmiyorum.

“Önümüzdeki günlerde daha fazla açığa çıkacaktır. Türkiye’nin bahanesi ne olursa olsun, bu uluslararası anlaşmalara da ters düşüyor. Çok maceracı bir politikadır bu ve muhakkak Türkiye’nin başına çok bela olacaktır.

“Suriye’nin geleceğine bölge halklarının karar vermesi gerekiyor. Ne olursa olsun oradaki bölge bizim bölgemizdir. Suriye halklarının bölgesidir, Kürtlerdir, Türkmenlerdir, Araplardır, en iyisini, ne yapacağımızı en iyisini biliriz.

“BAŞLARINA ÇOK BÜYÜK BELALAR AÇILACAK”

“Cerablus Askeri Komutanı’nın infazı gibi komplolarla bu iş yürütülemez. Uzun vadeden bahsediyoruz. Bugün Türkiye Silahlı Kuvvetleri güçlüdür, bazı yerlere girebilirler ama önümüzdeki günlerde başlarına çok büyük belalar açılacaktır.

“Kendi işbirliğiyle yaratılmış bazı çevrelerle bütün bölgeyi işgal etmek, tüm dengeleri alt üst ediyor. Bu kabul edilemez, bir işgaldir.

“Biz nasıl ki topraklarımızı kendimiz savunduysak, muhakkak Suriye halkı da kendini savunacaktır. Demokratik Suriye Güçleri karşısında kim olursa olsun halkını savunacaktır.”

“KİMSE BU SALDIRIYI KABULLENMİYOR”

Bazı temaslar için Güney Afrika’da bulunan Müslim, Cerablus saldırısına ilişkin diplomatik temaslarda da bulunduklarını sözlerine ekleyerek, “Görüştüğümüz kişiler oluyor. Hepsi bizim yanımızdadır, kimse bu saldırıyı kabullenmiyor. Bu işgal, uluslararası arenada kimsenin kabul edeceği bir şey değil” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 12:19

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER