"Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak"

ABD'nin koronavirüs salgınından en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York'taki hastanelerin kaynaklarının 10 gün içinde tükenebileceği belirtildi

"Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak"

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgını ile mücadelede eyaletteki hastanelerdeki kaynakların hızla tükendiği uyarısında bulundu.

CNN televizyonuna konuk olan Blasio, “Hastane sisteminin çalışması için gerekli olan vantilatör, cerrahi maske gibi malzemeler için büyük çapta bir yokluk çekmeye 10 gün uzaktayız” ifadesini kullandı.

Bu süreçte federal hükümetin kendilerine yeteri kadar kaynak sağlamadığını savunan Blasio, “Ordu devreye sokulmadı. Trump’ın sözünü ettiği Savunma Üretimi Kanunu, görebileceğimiz şekilde uygulanmadı. Sadece New York kenti ya da eyaleti değil, ülkenin birçok yeri kendilerini yalnız hissediyor” eleştirisinde bulundu.

Blasio, “Salgın konusunda gerçeği söylemek gerekirse daha yeni başlıyoruz. En kötüsü henüz gelmesi. Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak. Mayıs da nisandan daha kötü olabilir.” görüşünü paylaştı.

‘BU İŞİN ŞAKASI YOK, BEN ŞAKA YAPMIYORUM’

New York Valisi Andrew Cuomo da basın toplantısında, eyaletteki Kovid-19 kaynaklı vaka sayısının 15 bin 168’e, ölü sayısının da 114’e çıktığını aktardı. Cuomo, vakaların 9 bin 45’inin New York kentinde olduğunu kaydetti.

Hastanelerde yaşanan sıkıntılara işaret ederek, hastanelere kapasitelerini artırma çağrısı yapan Cuomo, “Şu anda eyalet genelinde 53 bin yatak kapasitemiz var ama bizim 110 bin yatağa ihtiyacımız olacak” dedi.

Tüm uyarılara rağmen birçok insanın dışarıya çıkmaya devam etmesini eleştiren Cuomo, “Bu sadece hata değil. Bu duyarsızlık. Bu küstahlık. Bu kendi kendimize zarar veren bir davranış. Bu başkalarına saygısızlık. Bu işin şakası yok ve ben şaka yapmıyorum” uyarısında bulundu.

Ülkedeki virüs rakamlarını takip eden Johns Hopkins Üniversitesi’nin paylaştığı son verilere göre vaka sayısı 26 bin 747’ye, ölü sayısı 340’a ulaştı.

ABD, Kovid-19 vaka sayısı bakımından Çin, İtalya ve İspanya’nın ardından 4. sırada yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 10:39

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil nadir özgün.
Cemil nadir özgün. - 1 yıl Önce

Şu anda ülkeyi yönetenler ölecekse nisanin marttan kötü gecmesinde sakınca yok.

SIRADAKİ HABER