Rusya'da 10 binler sokaktaydı

Parlamento seçimleriyle ilgili resmi açıklama da geldi…

Rusya'da 10 binler sokaktaydı

Rusya'nın başkenti Moskova'da hafta sonunda yapılan Duma seçimlerinde yüzde 49,3 oy alan Birleşik Rusya'nın hile yaptığı gerekçesi ile 10 binlerce gösterici meydanlara indi. Sovyetler Birliği döneminden sonra yapılan en büyük gösteri oldu...

Kremlin'in hemen karşısında Bolotnaya Meydanı'nda toplanan yaklaşık 20 bin kişi Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in görevden ayrılmasını istedi.

Göstericilerin ilk olarak talep ettikleri Devrim Meydanı'nda gösteriye izin çıkmamasına rağmen göstericiler bu meydanda da toplandı. Yerel saat ile 14.00'de başlayan gösterilerde Kremlin karşıtı "Öteki Rusya" hareketinden muhalif liderler konuşma yapıyor.

Rusya'nın uzak doğusu Vladivostok'da başlayan gösteriler küçük çaplı mitingler şeklinde ülkenin en batısı Kaliningrad kentine kadar yayılmış durumda. Rus basınında yer alan haberlere göre Sibirya, Ulan Ude, Çita, Habarovsk ve Barnaul'da da gösteriler devam ediyor. Protesto eylemleri Rusya Başbakanı Putin'in 2000'de göreve gelmesinin ardından gerçekleşen en büyük gösteri olarak değerlendiriliyor.

Ria Novosti'ye değerlendirmede bulunan bağımsız siyasi uzman Dmitri Oreşkin, "İnsanlar kendi oy haklarının alaycı bir şekilde ayaklar altına alınmasını beklemiyordu" dedi. Bağımsız gözlemciler sandıklarda yüzde 15-20 civarında hile olduğu eleştirisi getiriyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ihlallerin araştırılmasını isterken, internette yayılan bir kısım görüntülerin ise provokasyon hedefli olduğunu savunuyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan seçimlerde hile olduğu ile ilgili eleştiriler gelmişti. Putin, Clinton'ın eleştirisini göstericilere bir sinyal olarak değerlendirdi ve Rusya'nın içişlerine karışmakla ABD'yi suçladı.

Diğer taraftan hafta başından bu yana devam eden gösteriler nedeni ile borsa 7 puan kayıp yaşarken, dolar da 31,45 ruble seviyesine çıktı. Citigroup uzmanlarından Andrey Kuznetsov'a göre piyasalar ilk kez siyasi gelişmeleri risk olarak algıladı.

KOMÜNİST PARTİ SEÇİM SONUÇLARINI TANIMADIĞINI AÇIKLADI

Rusya Merkez Seçim Kurulu dün akşam üzeri resmi seçim sonuçlarını açıkladı.

Rusya Başbakanı Putin'in liderliğini yaptığı Birleşik Rusya yüzde 49,39 oy alarak 450 sandalyenin bulunduğu Duma'da milletvekili sayısını 315'den 238'e düşürdü. Komünist Parti yüzde 19,19 oyla 92 sandalye, Adaletli Rusya yüzde 13,22 oyla 64 sandalye ve Liberal Demokrat Parti de yüzde 11,65 oyla 56 sandalye kazandı. Muhalefet partileri 6. dönem parlamentoda bir önceki parlamentoya göre 77 koltuk iktidar partisinden kaptı.

Muhalif gösterilere katılmayan Komünist Parti seçim sonuçlarını başkent Moskova ve St. Petersburg dahil bir çok kentte tanımadıklarını açıkladı. Parti internet sayfasından yapılan duyuruda, Kuzey Kafkasya bölgesi ve Rusya'nın bir çok bölgesinde ihlaller olduğunu savunan ana muhalefet partisi, "Duma seçimlerinin ahlaki ve siyasi açıdan meşru olmadığını düşünüyoruz" uyarısı yaptı.

Yüzde 3,4 oy alarak parlamento dışında kalan Yabloko da 4 Aralık Duma seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan etti. (Habertürk)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER