Rusya, düşürülen helikopter için Azerbaycan'dan soruşturma istedi

Lavrov, Azeri mevkidaşından düşürülen Rusya helikopteri olayının en kısa zamanda soruşturulmasını istedi

Rusya, düşürülen helikopter için Azerbaycan'dan soruşturma istedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile yaptığı telefon görüşmesinde, dün Ermenistan hava sahasında düşürülen Rus askeri helikopter olayının kısa zamanda kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını talep ettiğini belirtti.

Rusça yayın yapan New York merkezli RTVi televizyonuna konuşan Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile yaptığı telefon görüşmesinde dün Ermenistan hava sahasında düşürülen helikopterle ilgili kapsamlı bir soruşturulma yapılması gerektiğini söylediğini ifade etti.

"Moskova en kısa zamanda kapsamlı soruşturma gerekliliğini bir kez daha vurguladı” diyen Zaharova, Bayramov'un 'bu trajik olayla ilgili olarak Rusya'dan tekrar özür dilediğini' sözlerine ekledi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, olayla ilgili yaptığı açıklamada Rusya'ya ait Mi-24 askeri helikopterin Ermenistan hava sahasında, çatışma bölgesinin dışında düşürüldüğünü açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise olayda iki Rusya askerin hayatını kaybettiği, bir askerin ise yaralandığı belirtilmişti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Mi-24 kazasının tamamen yanlışlıktan kaynaklandığını, Rusya'yı hedef almadığını, bu trajik olay nedeniyle Rusya’dan özür dilendiğini, Azerbaycan tarafının ölen mürettebatın ailelerine başsağlığı dilekleri ile birlikte tazminat ödemeye hazır olunduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 14:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER