Rusya'dan yeni açıklama: Suriye'de Kürtler de masada olmalı

Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, Cenevre'de yapılacak Suriye barış görüşmelerinde Kürtlerin de yer alması gerektiğini söyledi

Rusya'dan yeni açıklama: Suriye'de Kürtler de masada olmalı

Cenevre'de ay sonunda yapılması planlanan Suriye barış görüşmelerinin doğrudan hükümet ve muhalefet temsilcileri arasında yapılması gerektiğini söyleyen Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, Kürtlerin de masada olması yönünde görüş belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre Borodavkin, "Görüşmelerin doğrudan yapılması gerektiğine ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de barışçıl çözümden yana olan tüm siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya verdiği Suriyeli muhalefet heyetinin nihali listesini oluşturma yetkisini anımsatan Borodavkin, "Moskova, Kahire, Astana, Hmeymim ve Riyad grubu temsilcileri ile Astana'daki görüşmelere katılan silahlı grupların üyelerinin muhalefet heyetinde bulunması gerekiyor" diye konuştu. 

'RUSYA, TÜRKİYE, İRAN VE ÜRDÜ.N, MÜZAKERELER İÇİN UYGUN KOŞULLARI SAĞLADI'

Rusya, Türkiye, İran ve Ürdün'ün çabaları sayesinde görüşmelerin yeni turu için uygun koşulların oluştuğunu da söyleyen Rus diplomat, müzakerelerde yeni bir erteleme olmamasını umduklarının altını çizdi.

İlk olarak 9 Şubat'ta yapılacağı duyurulan Cenevre'deki Suriye görüşmeleri, 20 Şubat tarihine ertelenmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 13:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER