Rusya'da yüksek gelirli vatandaşlardan daha fazla vergi alınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yüksek gelirli vatandaşlardan daha yüksek vergi alınmasını öngören yasayı imzaladı

Rusya'da yüksek gelirli vatandaşlardan daha fazla vergi alınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yüksek gelirli Rusya vatandaşlarından alınan verginin artırılmasını öngören yasayı imzaladı.

2001 yılında yine Putin döneminde herkesten aynı oranda gelir vergisi alınmasını öngören düzenlemeden bu yana Rusya'da ilk kez yüksek gelirliden daha fazla vergi alınması yönünde adım atıldı.

YÜZDE 13'TEN YÜZDE 15'E ÇIKARILDI

Putin, 2036'ya kadar iktidarda kalmasının önü açacak anayasa değişikliği referandumundan önce bu kararı sunmuştu.

Haziran ayında ulusa sesleniş konuşması sırasında 5 milyon rublenin (65 bin dolar) üzerinde kazancı olanların gelir vergisinin yüzde 13'ten 15'e çıkarılmasını teklif eden Putin, ilgili yasayı imzalayarak bu önerisini hayata geçirdi.

Sputnik'in aktardığına göre, yasa kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yüksek gelirli Rusya vatandaşlarından yüzde 15 oranında gelir vergisi tahsil edilecek.

'ÇOCUKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILACAK'

Yeni yasanın uygulanmasıyla birlikte devletin kasasına 2021 yılında 60, 2020'de 64 ve 2022'de 68.5 milyar ruble ek kaynak gireceği tahmin ediliyor. Putin'in daha önceki açıklamasına göre yüksek gelirli vatandaşlardan elde edilecek ek vergi geliri, ağır ve ender görülen hastalıkları olan çocukların tedavisi için kullanılacak.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 22:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER