Rusya, Akdeniz'e savaş gemileri gönderiyor

Akdeniz'e inmek üzere iki savaş gemisini yola çıkardı...

Rusya, Akdeniz'e savaş gemileri gönderiyor

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan üst düzey bir kaynak Interfax'a verdiği bilgide Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin pozisyonunda önümüzdeki birkaç gün içinde değişim yapacaklarını açıkladı. 

Rusya Deniz Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemileri ile ilgili önceden planlanan rotasyonlar olduğu, yeni gidecek savaş gemilerinin Suriye'de yaşanan gelişmelerle bağlantılı olmadığı belirtildi.

Doğu Akdeniz'de yaşanan sıcak gelişmelerin Rusya'nın pozisyonunda bir düzenleme yapmayı zorunlu kıldığını ifade eden Kaynak, "Kuzey Filo'dan denizaltı savar füzeler taşıyan büyük bir savaş gemisi Akdeniz'deki Rus gücüne dahil olacak. Karadeniz Filosu'ndan cruise füze bulunduran Moskva Kuzey Atlantik görevini tamamlayarak Akdeniz'e inecek." dedi.

Sonbahar'da da Pasifik Filosu'ndan Varyag, Akdeniz'de bulunan Amiral Panteleyev adlı savaş gemisi ile yer değiştirecek.

Suriye'de bulunan Tartus deniz üssündeki askeri varlığını korumaya alan Rusya, bölgeden ayrılmak isteyen Rusya vatandaşlarını da tahliye ediyor. Moskova Suriye ile ilgili herhangi bir karar vermeden, BM denetçilerinin raporlarının beklenmesini istiyor.

Suriye'ye yönelik askeri operasyonda taraf olmayacağını açıklayan Rusya, bölgede herhangi bir sıcak çatışmaya girmeyi planlamıyor.

'SAVAŞ GEMİLERİ SURİYE İÇİN GİTMİYOR'

Akdeniz'de yeni Rus savaş gemilerinin gidişi ile ilgili basında yer alan haberlerin değerlendirildiği açıklamada, "Rus savaş gemilerinin Akdeniz'de görev değişimleri Suriye'deki gelişmelerle doğrudan bağlantılı değil." ifadeleri yer aldı.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov da daha önce yaptığı açıklamada, Rusya'nın Karadeniz Filosu komutanlığı altında Akdeniz'de kalıcı güç oluşturduğunu, burada en az 5-6 savaş gemisinin düzenli olarak bulunması gerektiğini söyledi.

Akdeniz'de ve dünyanın farklı bölgelerinde görev yapan Rus savaş gemilerinin Deniz Kuvvetleri ve Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın planları çerçevesinde görev yaptığına değinen Çirkov, "Görevlerin tamamlanmasının ardından savaş gemileri üslerine dönüyor ve yerine diğerleri gidiyor. Bu herhangi bir grubun yenilenmesi ya da güçlenmesi anlamında değil. Bu planlı bir rotasyon." ifadeleri kullandı. (Zaman)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 22:30
YORUM EKLE