Ruhani: Siyonistler dışında herkes mutlu

Ruhani, "Bu anlaşmayla hiç kimse mağlup olmadı" dedi

Ruhani: Siyonistler dışında herkes mutlu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, P5+1 ülkeleriyle imzalanan anlaşmayla İran’daki tüm tarafların kazandığını söyleyen Ruhani, “Bu anlaşmayla hiç kimse mağlup olmadı; ne ülke içinde ne de ülke dışında” ifadelerini kullandı.

Ruhani, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) açıklaması ve AB ile ABD’nin Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırıldığını duyurmasının ardından, yapılacak parlamento oturumu öncesinde kameralar karşısına geçti.

Anlaşmanın uygulanmasıyla herkes mutlu; Siyonistler, savaş çığırtkanları, İslam ülkeleri arasında nifak tohumları ekenler ve ABD’deki aşırıcılar dışında” diyen Ruhani, anlaşmayla birlikte ‘dünyayla bağlantı için yeni pençeler açıldı’ diye konuştu.

P5+1 ülkeleriyle imzalanan anlaşmayla İran’daki tüm tarafların kazandığını söyleyen Ruhani, “Bu anlaşmayla hiç kimse mağlup olmadı; ne ülke içinde ne de ülke dışında” ifadelerini kullandı.

Ruhani, yaptırımların kaldırılmasıyla uzun yıllardır yüksek işsizlik ve enflasyon oranları ile mücadele eden İran ekonomisinde yaşanacak değişime de değindi.

İran’a yapılacak olası yatırımlara dikkat çeken Ruhani,  yeni iş imkanları doğacağını belirtti.

İran’ın yıllık yüzde 8 oranında büyüme hedefi olduğunu hatırlatan Ruhani, 50 milyar dolarlık yabancı yatırıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 12:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 5 yıl Önce

hani usa yı siyonistler yönetiyordu, şu müslümanların dili fırıldak fadıl gibi

SIRADAKİ HABER