Robert Fisk Deraya katliamını yazdı

245 kişinin katledildi…

Robert Fisk Deraya katliamını yazdı

Independent gazetesinden Robert Fisk, Suriye'de hafta sonu 245 kişinin katledildiği Şam'a bağlı Deraya kasabasına girdi. Kasaba sakinleriyle konuşan Fisk, tanıklıkların katliamı silahlı muhaliflerin işlediğine yönelik iddiaları güçlendirdiğini belirtti. Deraya'dan geçilen korkunç görüntülerde, sokak ortasında yavrusunun üstüne kapanan annenin cansız bedeni izleyenleri şok etti.

 

Deneyimli Ortadoğu muhabiri Fisk, "Hayaletlerin ve yanıtsız soruların şehri" olarak tanımladığı Deraya'da yaşayanların anlattıkları hikayenin, katliamla ilgili dünyada dolaşan haberlerden farklı olduğunu yazdı.

 

Bu kişilere göre, Deraya'da olanların "başarısız bir esir takası pazarlığı" olduğunu kaydeden Fisk, konuştuğu kasaba sakinlerinin tanıklıklarının da katliamın failinin Özgür Suriye Ordusu'na bağlı militanlar olduğuna yönelik iddiaları güçlendirdiğini belirtti.

 

ASKER AİLELERİ VE MEMURLAR ESİR ALINDI

Suriye'nin HalepçesiKasaba sakinlerinin anlattığına göre, ordu bölgeye girmeden önce Özgür Suriye Ordusu'nun askerlerin ailelerini, postacı gibi sıradan memurları esir aldı ve taraflar arasında "takas müzakereleri" başladı.

 

Müzakerelerle ilgili hiçbir resmi açıklama yapılmadı ancak Independent’a konuşan bir Suriyeli yetkiliye göre, takas konusunda "uzlaşı için tüm olasılıklar tüketilince" ordunun operasyonu başladı.

 

Fisk, askerlerden uzak görüştüğü katliamda yakınlarını yitirenlerin, öldürme olaylarının ordu kasabaya girmeden önce başladığını söylediklerini, cesetlerin bazılarının rejim birliklerine ve postacılara ait olduğuna dikkat çekerek şu yorumda bulundu: “Anlatılanlar doğruysa silahlı kişiler Suriye ordusu mensupları değil, silahlı isyancılardı.”

 

BEBEKLER BİLE ÖLDÜRÜLDÜ

Katliamın ardından bölgeye giren Suriye televizyonları da korkunç görüntülere yer verdi. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu sivillerin cenazelerinin yığıldığı sokaklarda ilerleyen askerlere, kasaba sakinleri "Bizi teröristlerden kurtarın" diye bağırıyor.

 

Bir diğer kasabalı ise cenazeleri taşıyan askerlerin yanına gelip "Bunların kökünü ne zaman kurutacaksınız" diyerek tepkisini dile getiriyor.

 

MUHALİFLER ORDUYU SUÇLAMIŞTI

Suriyeli muhalifler ise katliamın sorumlusunun ordu birlikleri olduğunu ileri sürmüştü. Muhalif gruplar kasabada 200 kişinin katledildiğini açıklarken, bu gruplara yakınlığı ile bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de aynı olayda 320 kişinin katledildiğini iddia etmişti.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Salı günü, katliamın soruşturulması çağrısında bulunmuştu. (Hürriyet Planet / ANF)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 15:30
YORUM EKLE