Rapor: İngiltere Anglikan Kilisesi çocukları cinsel istismardan koruyamıyor

"Anglikan Kilisesi Soruşturma Raporu"nda İngiltere Kilisesi'nde 1940-2018 döneminde din adamlarının veya kilise ile bağlantılı 390 kişinin, çocuklara yönelik cinsel suçlardan mahkum edildiği kaydedildi

Rapor: İngiltere Anglikan Kilisesi çocukları cinsel istismardan koruyamıyor

İngiltere'de yayımlanan bir raporda Anglikan Kilisesi bünyesinde çocuk istismarcılarına saklanma imkanı sunan bir ortam yaratıldığı ve kurumun çocukları istismarcılardan korumakta yetersiz kaldığı belirtildi.

Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Bağımsız Soruşturması (IICSA) tarafından hazırlanan "Anglikan Kilisesi Soruşturma Raporu"nda İngiltere Kilisesi'nde 1940-2018 döneminde din adamlarının veya kilise ile bağlantılı 390 kişinin, çocuklara yönelik cinsel suçlardan mahkum edildiği kaydedildi.

IICSA'nın raporunda, 2018 yılında çocuklara ve korumasız yetişkinlerin güvenliğine ilişkin kaygı uyandıran 2 bin 500'den fazla olayın gündeme getirildiği, 450'ye yakın istismar şikayetinin yapıldığı ve bunlardan yarısından fazlasının kilise çalışanlarına yönelik olduğu bilgisi paylaşıldı.

"Kilise çocukları koruyamıyor. Kilisenin itibarını korumak adına çocukların ve gençlerin fiziksel, duygusal ve ruhsal durumunun ihmal edilmesi, kilisenin varlık amacıyla çelişiyor" ifadelerine yer verilen rapora göre son dönemde internet üzerinden çocuklara ait uygunsuz resim indirme ve bulundurma suçunda belirgin bir artış görülüyor.

Raporu kamuoyuyla paylaşan IISCA Başkanı Prof. Alexis Jay, İngiltere Kilisesi'ndeki kültürün, kilisenin istismarcıların saklanabileceği bir yer olmasını kolaylaştırdığına ve din adamlarının çocuk istismarcılarını affederek tekrar yeni görevlere atadıklarına dikkat çekti.

Aynı raporda yer alan Galler Kilisesi ile ilgili bölümde ise kurumun güvenlik açısından yeterli tedbirleri almadıkları kaydedildi.

ÖZÜR AÇIKLAMASI

Söz konusu iddiaların İngiltere Kilisesi tarafından ciddiye alınmadığı ve bu durumun kurumun masum ve korumasızlara karşı ahlaki yükümlülüğüyle ters düştüğü vurgulanan rapora ilişkin İngiltere Kilisesi adına bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada "Her ne kadar özür dilemek kurbanların yaşadıkları tacizin etkisini gideremese de, biz bugün özür dilemeyi bir zorunluluk haline getiren olaylara dair utancımızı ifade etmek istiyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca İngiltere Kilisesi'nde son yıllarda koruma tedbirlerine ilişkin bazı ilerlemelerin kaydedildiğini ancak kurbanlar için sağlanan destek başta olmak üzere yapılan iyileştirmelerin çok yavaş olmasından dolayı büyük pişmanlık duyulduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER