Ramadi 'tamamen' IŞİD'in eline geçti

Ramadi, Irak'ta en büyük eyaleti olan Anbar'ın merkezi ve Bağdat'ın sadece 112 km batısında bulunan kilit önemde bir kent

Ramadi 'tamamen' IŞİD'in eline geçti

Irak'ta hükümet güçlerinin mevzilerini terk etmesinden sonra Ramadi'nin IŞİD'in eline düştüğü açıklandı.

Günler süren yoğun mücadeleden sonra polis ve asker kaotik halde geri çekilieken; Başbakan Haydar el Abadi şehre Şii milisler göndereceğini söyleyerek askerlere mevzilerinden ayrılmamalarını emretti.

Ramadi Irak'ta en büyük eyaleti olan Anbar'ın merkezi ve Bağdat'ın sadece 112 km batısında. IŞİD'den yapılan açıklamada kentin "tamamen temizlendiği" ileri sürüldü.

TANK VE FÜZELERE EL KONULDU!

Açıklamada 8. Tugay'a ait üssün ele geçirildiği ve askerler tarafından terk edilen tank ve füze rampalarına el konduğu kaydedildi.

İNTİHAR SALDIRILARIYLA GİRDİLER

Adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD, cuma günü intihar eylemleriyle başlattığı saldırının ardından bazı hükümet binalarına bayrak dikmişti.

Bir süredir kentte kontrolü ele geçirmeye çalışan IŞİD, cuma günü patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen en az altı intihar saldırısı düzenlemişti.

KİLİT ÖNEMDE BİR KENT

Sünni nüfusun ağırlıklı olarak yaşadığı ve Ramadi'nin de içinde yer aldığı Anbar bölgesinde Bağdat'tan Suriye'ye kadar uzanan geniş bir alanı kaplıyor.

Bölge, Irak'ı Suriye ve Ürdün'e bağlayan kilit güzergahın da üzerinde.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, nisan ayında Tikrit'te kontrolün yeniden sağlanmasının ardından yaptığı açıklamada, Anbar bölgesini de özgürleştireceklerini söylemişti.

ABD, Irak savaşı sırasında sekiz yıl işgal altında tuttuğu Anbar bölgesinde ağır kayıplar vermişti. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 09:54
YORUM EKLE