Rakka’nın yüzde 70’i IŞİD’den kurtarıldı

Operasyon 102’nci gününde

Rakka’nın yüzde 70’i IŞİD’den kurtarıldı

Demokratik Suriye Güçleri tarafından IŞİD’e karşı “Büyük Savaş” adı altında operasyonun yürütüldüğü Rakka’da ilerleyiş devam ediyor. DSG komutanına göre “Rakka bir ay sonra özgürleştirilmiş olacak”.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için “Fırat’ın Gazabı” adıyla 10 Aralık 2016’da başlattığı operasyonun kent merkezini kurtarma hamlesi olan ‘Büyük Savaş’ 102’nci gününde.

DSG’liler, bugün itibariyle kent merkezinde bulunan ve 5 yıldır IŞİD işgalinde olan Rakka Müzesi’ni kurtardı.

The Region‘a konuşan Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Haqi Kobani, Rakka’nın yüzde 70’inin kurtarılmış olduğunu yineledi.

DSG’li Kobani, Rakka operasyonunda bir ay sonra ‘zafer ilan’ edeceklerini de belirterek, şöyle konuştu: “Güçlerimiz Deyr ez Zor’da da savaşıyor ve bu, zaferin yakın olduğunu gösteriyor.”

“35 BLOKLUK ALAN TEMİZLENDİ”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk da Twitter’dan paylaştığı mesajında Rakka’daki gelişmeleri aktardı.

McGurk, “DSG’nin Rakka’da sadece bu hafta içerisinde 35 blokluk alanı temizlediğini” belirtti.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon sözcüsü ise şehirde IŞİD’den kaçmaya çalışan sivillerin güvenli bir şekilde şehri terk edebilmeleri için anonslar yapıp bildiriler dağıttıklarını anlattı:

Bu hafta, DSG ve koalisyon, cephenin yakınlarında 90 binden fazla broşür dağıtarak ve hoparlörle anonslar yaparak, sivillere nasıl güvenli bir şekilde alandan ayrılabileceği bildirildi. Alınan bu önlemler etkili oldu. Hatta umutsuz kalan IŞİD savaşçılarından ve ailelerinden de ellerinde broşürlerle DSG’ye teslim olanlar oldu.

KENTİN YÜZDE 70’İ DSG KONTROLÜNDE

Son olarak Mirur ve El Sekne mahallerinin IŞİD’den kurtarılmasıyla birlikte kurtarılan mahalle sayısı 16’ya yükselirken kentin yüzde 70’inin hakimiyeti DSG güçlerinde.

Kaynak: Gazete Karınca

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 10:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER