Rakka'da sivillere hava saldırısı iddiası

Suriye hükümetine bağlı uçakların IŞİD'in kontrolündeki Rakka kentini bombaladığı ileri sürüldü

Rakka'da sivillere hava saldırısı iddiası

Suriyeli muhalifler, İslam Devleti'nin elindeki Rakka'da Suriye hükümetine bağlı savaş uçaklarının yaptığı hava saldırılarında en az 36 sivilin öldürüldüğünü iddia etti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bunların çoğunun sanayi bölgesine kısa aralıklarla yapılan iki saldırıda öldüğünü bildirdi. Öte yandan bir muhalif ağı da 80'den fazla kişinin öldüğünü ileri sürdü.

'RAKKA'DA KATLİAM'

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Suriye Gözlemevi salı günkü hava saldırılarında sanayi bölgesinin yanı sıra popüler bir pazarın hedef alındığını söyledi. Yerel Koordinasyon Komiteleri de Rakka'da dokuz hava saldırısı nedeniyle çoğu çocuk olmak üzere toplam 87 kişinin öldüğünü söyledi. Onlarca kişi de yaralandı.

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) yanlısı medya grubu Amaq tarafından yayınlanan bir video, yanan arabalara su sıkan itfaiyecileri ve bir ambulansın arkasına konan cesetleri gösterdi.

Suriye Gözlemevi'ne göre 6 Eylül günü kente yönelik hava saldırılarında, en az 31'i sivil, 53 kişi öldürüldü.

Rakka, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı ayaklanmanın 2011 yılında başlamasından bu yana, hükümet tarafından kaybedilen tek eyalet başkenti.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 23:18
YORUM EKLE