PYD Avrupa kongresinde raporlar açıklandı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam eden PYD Kongresi ikinci gününde faaliyet raporların okunması ve tartışmalarla devam devam ediyor

PYD Avrupa kongresinde raporlar açıklandı

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Avrupa örgütünün, 8’nci kongresi Belçika’nın Başkenti Brüksel’de yüzlerce delegenin katılımıyla ikinci gününde devam ediyor. Kongreye Avrupa’nın birçok ülkesinden 135'i kadın olmak üzere toplam 700 delege katılıyor.

Kongrenin birinci günü daha çok siyasi gündemler tartışılırken, ikinci gününde ise raporların okunması, parti içi örgütleme, yeni dönem planlama gündemleriyle toplandı.

PYD Eş Başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın da bulunduğu toplantıya Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal başta olmak üzere çok sayıda isim katıldı.

Toplantıya HDP’nin yanı sıra Yunanistan’da iktidarda olan Syriza ve İrlanda’dan Sinn Fein, İsveç ve Almanya’dan çeşitli siyasi partiler temsilci gönderirken Suriye’de YPG ile birlikte savaşırken ölen bazı yabancı savaşçıların aileleri de kongreye katıldı.

Oy birliğiyle divanın seçilmesiyle başlayan kongrede, PYD Avrupa örgütünün bir yıllık genel faaliyet raporu PYD Avrupa sorumlusu Zuhat Kobanê tarafından okundu.

'ORTADOĞU'DA SINIRLAR DÜZENLENMELİ'

Rapor şöyle:

“Ortadoğu ve Rojava’da yaşanan gelişmelerle bizim halk olarak final yılını yaşadığımızı gösteriyor. Bölgedeki güçler bütün olanaklarını devreye sokarak söz sahibi olmak istiyor. Sykes- Picos anlaşmanın üzerinden 100 yıl geçti. Bu anlaşmanın günümüzde hiçbir anlamı yoktur ve kalmamıştır.

“Bizce Ortadoğu’da haritalar yeniden çizilmeli, sınırlar düzenlenmeli. Kürtler de bu haklardan bir tanedir ve kendi hakkına sahip olması gerekiyor. Bu olanaklar bugün oluşmuştur. Eğer halk olarak görevlerimizi yerine getiremesek yine tarihte olduğu geride kalırız. Halk olarak bu yeni dönemde Ortadoğu’da bir statüye sahip olmak için parti olarak daha çok mücadele ederek, görevlerimize yerine getirmemiz gerekiyor.

“PYD Avrupa örgütü olarak üzerimize çok ciddi görevler düşmekte. Her zamankinden daha çok mücadele içerisinde olmalı her yönüyle örgütümüzü geliştirmemiz gerekiyor.

'AVRUPA’DA EN ÖNEMLİ NOKTA ASİMİLASYON'

“Örgütleme halkla buluşma gibi konularda eksik kaldık. En son özellikle Rojava’dan, Avrupa’ya gelen göçü ciddi anlamda değerlendiremedik, onları kucaklayıp sorunlarıyla ilgilenemedik örgütlemenin içerisine alamadık. Yine kadın, gençlik ve diplomasi alanda birçok gelişme olmasına rağmen önümüze koyduğumuz hedefe ulaşamadık.

“Avrupa’da en önemli nokta ise asimilasyondur. Kapitalist moternite, insanları kendi kültüründen çıkarıp kendi kültürünü ve yaşamını dayatıyor. Bundan en çok etkilenen ise göçmen topluluklardır. Gençler ise bunun hedefindedir. Her ne kadar kültür, sanat anlamda bazı çalışmalar olduysa da yetersiz kaldı. Önümüzdeki denemde bu tur çalışmalara önem verilmesi gerekiyor.”

Raporda, Avrupa ve dünyanın birçok yerinde Rojava temsilciliklerin açıldığı ve önümüzdeki dönemlerde de dünyanın birçok farklı ülkesinde bu temsilciliklerin açılma planlarının olduğu belirtildi.

PYD Avrupa Kadın Örgütü raporunda ise Rojava ve Türkiye Kürdistanı’nda kadın mücadelesine vurgu yapılarak, Avrupa’da bu tarihi direnişine layık olunmadığı ve dünya kamuoyuna anlatılması gerektiği belirtildi.

Kongre rapor üzerinde tartışma gündemiyle devam ediyor.

Kaynak: ANF - Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 10:50
YORUM EKLE