Putin: Ukrayna'da yaşananlar darbe

Silah zoruyla yönetime el konduğunu söyledi…

Putin: Ukrayna'da yaşananlar darbe

Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna’da Viktor Yanukoviç’in devlet başkanlığından uzaklaştırılmasına neden olan olaylar ile ilgili olarak ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı. Putin, Ukrayna'da "anayasaya aykırı bir şekilde darbe yapıldığını" ve "silah zoruyla yönetime el konduğunu" söyledi.

Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Yanukoviç’in muhalefetin bütün taleplerini yerine getirdiğini ancak "militanların" Ukrayna'yı kaosa sürüklediğini belirtti.

Putin, "milliyetçilerin" ve "Yahudi karşıtlarının" Ukrayna'da başkent Kiev'de ve diğer şehirlerde coşkuyla dolaştıklarına dikkat çekti.

Rusya lideri, "Kiev'in Maidan (Bağımsızlık) Meydanı'nda radikal değişim isteyen insanları anlayabiliyorum. Ancak 'yasadışı bir değişim' teşvik edilemez" dedi.

Putin ayrıca Viktor Yanukoviç'in hala Ukrayna'nın meşru lideri olduğunu vurguladı.

Yanukoviç, görevden uzaklaştırılmasının ardından Rusya'ya kaçmıştı. Putin ise Yanukoviç'in siyasi bir geleceği olduğunu düşünmediğini, kendisine "insani" nedenlerle yardım ettiklerini zira aksi takdirde öldürüleceğini söyledi.

"ASKER GÖNDERMEYE GEREK YOK"

Rusya lideri basın toplantısında ayrıca Ukrayna'ya asker göndermeye gerek görmediklerini ancak bunun bir seçenek olarak ortada olduğunu söyledi.

Putin, Rusya'nın Ukrayna'daki vatandaşlarını korumak için "tüm imkanları" kullanma hakkı olduğunu belirtti.

Ukrayna'nın kendileri için sadece bir komşu değil aynı zamanda "kardeş" bir ülke olduğunu söyleyen Putin, "Nerede yaşarlarsa yaşasınlar Ukrayna vatandaşlarının eşit haklara sahip olmasını umuyorum." dedi.

Putin, Kırım'daki askeri üslerde bulunan silahlı kişilerin ise Rus askerleri olmadıklarını vurguladı.

PUTİN'E YETKİ VERİLMİŞTİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'ın Kırım'daki Ukrayna güçlerine, teslim olmaları için salı sabahı TSİ 05.00'e dek süre verdiğini duyurmuştu. Rus donanması sözcüsü ise iddiayı reddetmişti.

Rusya Parlamentosu, Viktor Yanukoviç'in geçen hafta devrilmesinin ardından cumartesi günü Ukrayna'ya asker sevki için Putin'e yetki vermişti. Kremlin, Ukrayna'daki yeni yönetimi tanımıyor. (BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 16:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER