'Putin, en güçlü muhalifinin Facebook sayfasını sansürletti'

The Telegraph, Rusya’nın sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bir sayfayı erişime engellettiğini aktardı

'Putin, en güçlü muhalifinin Facebook sayfasını sansürletti'

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Telegraph, Rusya’nın sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bir sayfayı erişime engellettiğini aktardı.

Gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en güçlü muhaliflerinden Aleksey Navalni’ye (Alexei Navalny) destek için açılan Facebook sayfası dolayısıyla kullanıcılarına “siyasi sansür” uyguladığını, Rusya yönetiminin Facebook’a baskı yaparak söz konusu sayfaya Rusya’dan erişimi engellettiğini yazdı.

Gazete, Vladimir Putin’in Rusya’daki en güçlü muhalifi olan 38 yaşındaki Navalni’nin geçtiğimiz günlerde yolsuzluk davasından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını da hatırlattı. Navalni ve destekçileri yolsuzluk davasının bir tiyatro olduğunu savunuyor.

INDEPENDENT'DAN 'DARBE' NİTELENDİRMESİ

The Independent gazetesi de geniş yer ayırdığı haberde, bu son olayı ifade özgürlüğüne darbe olarak nitelendirerek, uzmanların, Facebook’un bu adımı atma nedenini, Moskova’nın gelecek yıldan itibaren tüm yabancı sosyal medya ağlarını yasaklama planlarının yarattığı endişe nedeniyle atmış olabileceği görüşüne yer verdi.

Arap Baharı’nın da ‘Facebook ayaklanması’ olarak nitelendirilmiş olduğunu hatırlatan gazete, internet şirketlerin her geçen gün iş yaptıkları ülkelerin yönetimleri tarafından daha çok baskı altına alındığını aktardı. Gazete ayrıca Putin’in daha önce interneti bir “CIA (ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı) projesi” olarak tanımladığı da yazdı.

Rusya’da 2018de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Vladimir Putin’in en büyük rakibi olarak görülen ve Moskova Belediye Başkan adayı Aleksey Navalni, 2003 yılında vergi kaçırma ve yolsuzluk davasından hüküm giyen eski milyarder Mikhail Khodorkovski’den beri Putin’e rakip olabilecek tek kişi olarak görülüyor.

Kaynak: zete.com

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 15:21
YORUM EKLE