Peşmerge komutanı: Ninova ve diğer coğrafyanın tamamı Kürdistan toprağıdır hiçbir güce teslim etmeyiz

Peşmerge güçleri, IŞİD'den kurtardıkları bölgelerden çekilmeyeceklerini açıkladı

Peşmerge komutanı: Ninova ve diğer coğrafyanın tamamı Kürdistan toprağıdır hiçbir güce teslim etmeyiz

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, kontrol ettikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini belirterek, "Buraların tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Kanla özgürleştirilen bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" dedi.
 
Sputnik'te yer alan habere göre Peşmerge güçlerinin Başika'yı tamamen kontrol altına aldığını ve hiçbir tehlike kalmadığını söyleyen Efendi, "Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin kullanıma hazır hale geleceğini söyleyebilirim.  Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir bomba dahi kalsa sivillerin geçişine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.
 
Örgüte ait tüm tünellerin temizlendiğini ve IŞİD'lilerin etkisiz hale getirildiğini, 4 örgüt militanının da sağ ele geçirildiğini aktaran Efendi, "Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin" açıklamasında bulundu.
 
Efendi, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, IŞİD'den kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" ifadesini kullandı. 
 
IŞİD'in elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan Efendi, Barzani'nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine dikkati çekerek şunları kaydetti:
 
"Başkomutan Mesud Barzani emir verirse IŞİD'in elinde kalan ve Kürdistan'a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendek kazmaya da başlamadık. Eğer emir gelirse Musul'un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz."

Musul'un en büyük nahiyelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014 tarihinde IŞİD'in eline geçmiş, Peşmerge güçlerinin 7 Kasım'da başlattığı operasyon neticesinde 10 Kasım'da tamamen kontrol altına alınmıştı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 13:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER