Peşmerge Bakanlığı: Gerilim tırmanırsa Kürdistan hedef olur

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, ABD'yle İran arasında tırmanan gerilim konusunda uyarıda bulundu.

Peşmerge Bakanlığı: Gerilim tırmanırsa Kürdistan hedef olur

ABD’nin İran’ın iki numaralı ismi General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta öldürmesinin ardından, Amerikan üslerine ev sahipliği yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de ‘ateş hattında’ kalmış durumda. İran ABD’ye misillemesinde Bağdat’ın yanı sıra Erbil’deki bir askeri üssü de hedef alırken, Bölgesel Yönetim’in Peşmerge Bakanlığı’ndan bir uyarı geldi. Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, ABD-İran düşmanlığına müdahil olmamalarına rağmen hedef alınma ihtimaline dikkat çekerek ‘her senaryo için plan yapılması gerektiğini’ söyledi.

“Irak ne yazık ki bu düşmanlığın merkezi haline gelmiş durumda” diyen Yaver, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut düşmanlığa hiçbir şekilde müdahil olmadığımız ve olmayacağımız halde, Kürdistan Bölgesi Irak’ın bir parçası olduğu için ateş altına kalacağımız kesin.”

İran’ın dün Erbil yakınlarında Amerikan askerlerinin bulunduğu üsse saldırısında can kaybı yaşanmadığını söyleyen Yaver, yine de kullanılan silahların endişe verici olduğunu söyledi. Iraklı yetkili, “Balistik füze kullanımı nedeniyle, bu tehlikeli bir gelişme. Umarız işler daha ileri gitmez” diye konuştu.

‘KAPSAMLI PLANLAR YAPILMALI’

Yaver, can kaybı yaşananmamakla birlikte son gelişmelerin başka sonuçlar doğuracağına, Kürdistan ekonomisinin şimdiden etkilendiğine işaret ederek, “Bölgesel Yönetim’in başkanlık ve başbakanlık makamları adına, gelecekteki her ihtimal ve olası gelişmeye dair kapsamlı planlar yapılmalı” uyarısında bulundu. 

Kaynak: Gazete Duvar  

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 13:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER