Pentagon'dan DSG açıklaması

Pentagon, YPG öncülüğündeki DSG ile çalışmaya devam edeceklerin açıkladı

Pentagon'dan DSG açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, Rakka'dan IŞİD'lilerin tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsünün YPG ile IŞİD arasında Rakka'da söz konusu olan anlaşmaya yönelik "saygı duyuyoruz" açıklamasını esefle karşıladığını ifade eden bir açıklama yayınladı sizin bu konuda bir yorumunuz var mı?" sorusuna Pentagon sözcüsü White şu yanıtı verdi:

"Tüm bunlarla ilgili olarak tarafları siyasi çözümler aramaları konusunda teşvik etmeye devam ediyoruz. Biz DSG (YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri) ile çalışmaya devam ediyoruz çünkü oradaki odağımız IŞİD yenmektir."

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in bu anlaşmadan haberinin olup olmadığına yönelik soruya ise White cevap vermek istemediğini söyledi.

White, ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie ile ortak basın toplantısı düzenledi.

'IŞİD İLE MÜCADELE NESİLLER BOYU SÜREN BİR MÜCADELEDİR'

ABD'nin Suriye'deki amacının IŞİD ile mücadele olduğunu ifade eden White'a IŞİD'in bitirilmesinden sonra ABD'nin ülkedeki nihai hedefi ne olacağı da soruldu. White IŞİD ile mücadelenin devam ettiğini ve bu mücadelenin küresel olmakla birlikte “nesiller boyu bir mücadele” olduğunu söyledi.

'SURİYE, IRAK VE AFGANİSTAN'DA TOPLAM 20 BİN ABD ASKERİ VAR

Genel Kurmay sözcüsü Korgeneral McKenzie, ABD'nin bazı ülkelerde bulunan askerlerinin sayısına yönelik bir soru üzerine ise Afganistan'da 14 bin, Irak'ta 5 bin 262, Suriye'de ise 500 ABD askeri bulunduğunu ifade etti.

Ancak McKenzie bu sayının resmi rakamlar olduğunu, geçici görevlerle ilgili ülkelerde dönüşümlü olarak bulunan askerlerin bu sayıya dahil edilmediğini belirtti.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 17:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER