Pentagon'dan Cerablus ve YPG açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi ve Cerablus operasyonuna ilişkin açıklama yaptı

Pentagon'dan Cerablus ve YPG açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın brifinginde, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesiyle ilgili bir soru üzerine, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) verdiği taahhüdü yerine getireceğine inandıklarını söyledi.

Fırat’ın doğusuna doğru bir çekilmenin olduğunu söyleyen Cook, “Bunun devam edeceğini düşünmek için nedenlerimiz var” dedi.

Türkiye ile Cerablus ve sınır konusunda aylardır görüştüklerini belirten diyen Cook, DSG’nin IŞİD’i Minbic'ten çıkarmasından sonra Cerablus’un da IŞİD’den temizlenmesinin askeri açıdan dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Cook, Cerablus’un yabancı savaşçılar açısından merkez konumuna işaret ederek, Minbic-Cerablus rotasının IŞİD için artık kullanılmaz olduğunu vurguladı.

Sözcü Cook, Cerablus operasyonuna dün hava saldırıları desteği sağladıklarını hatırlatarak, bugün de yine destek amaçlı en az bir hava saldırısı düzenlediklerini bildirdi.TRUDEAU: SURİYE'DE DSG'Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau da “YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi yönündeki taahhüdünü gerçekleştirmesi için destek veriyoruz, açıklamaları çok netti” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) güvenilir ortak olduğunu kanıtladığını söyleyen Trudeau, Kürt güçlerin de DSG’nin önemli bir birleşeni olduğunu kaydetti.

Trudeau, “IŞİD’e baskıyı artırmak ve Rakka’yı özgürleştirmek için Suriye Demokratik Güçleri’ndeki bütün unsurları, Arap, Kürt, Türkmenleri desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini de kullandı.

Kaynak: Amerika'nın Sesi
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 23:27
YORUM EKLE