PEGIDA, İngiltere'de ilk gösterisini yaptı

PEGIDA İngiltere’deki ilk gösterisinde umduğunu bulamadı, yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı karşıt gösteriyle PEGIDA protesto edildi

PEGIDA, İngiltere'de ilk gösterisini yaptı

Almanya merkezli İslam ve yabancı karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) isimli ırkçı oluşumun üyeleri İngiltere'deki ilk gösterilerini dün yaptı.

PEGIDA'nın Facebook üzerinden yaptığı çağrının ardından yaklaşık bin kişi Newcastle kentinde toplandı. Katılım düşük olmasına rağmen polis geniş çaplı önlemler aldı.

PEGIDA'nın İngiliz sözcüsü Marion Rogers, "İslam karşıtı değiliz, radikallere karşıyız" dedi.

PEGIDA yürüyüşüyle eş zamanlı olarak şehrin Newgate sokağında ise çok sayıda kişi toplandı ve PEGIDA'ya tepki gösterdi. Yaklaşık 2 bin kişi "PEGIDA'yı durdur. İslamofobiye ve Irkçılığa hayır", "Newcastle ırkçılığa, faşizme ve islamofobiye karşı birlik içinde", "Daha fazla empati, daha az nefret" yazılı pankartlar taşıdı.

Göstericiler sık sık "Faşizme hayır" sloganları attı. Karşıt eyleme Newcastle United takımı taraftarları da destek verdi.

PEGIDA, daha önce de Almanya'nın dışında İspanya, Avusturya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde de gösteriler düzenlemişti. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 13:45
YORUM EKLE