Papa, mültecilere destek için Midilli'de

Papa, Avrupa ülkelerine yerleştirme programlarına desteğinin sembolü olarak 10 sığınmacıyı Vatikan'a götürecek

Papa, mültecilere destek için Midilli'de

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, sığınmacılarla bir araya gelmek için Yunanistan'ın Midilli adasına gitti.

Papa’yı havalimanında Başbakan Aleksis Çipras, Ekümenik Patrik Bartholomeos, Atina ve Tüm Yunanistan Başepiskoposu II. Ieronymos ve Ortodoks din adamları resmi törenle karşıladı.

Papa, temaslarının ardından sığınmacıların tutulduğu Moria kampını ziyaret etti.

AB- TÜRKİYE ANLAŞMASI KAPSAMINDA 10 SIĞINMACIYI VATİKAN'A GÖTÜRECEK

Diğer taraftan Atina Haber Ajansı'nın haberine göre Papa, Avrupa ülkelerine yerleştirme programlarına desteğinin sembolü olarak 10 sığınmacıyı Vatikan'a götürecek. Sığınmacıların, Türkiye ve AB arasında sığınmacılara ilişkin varılan mutabakatın yürürlüğe girdiği 20 Mart öncesinde Yunanistan'a varıp ülkede mahsur kalan sığınmacılar arasından seçileceği belirtildi.

Sığınmacıların, sağlık sorunları olan, engelli veya tek ebeveynli ailelerden oluşacağı ifade edildi.

Düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. 4 Nisan'da uygulamaya giren mutabakata göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına 20 Mart'tan itibaren geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kişiler adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde tutuluyor.

Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Suriyeliler ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderilecek.

20 Mart'tan önce geçiş yapanlar ise Yunanistan'da sığınma başvurusu yapabilecek veya yeniden yerleştirme yoluyla diğer Avrupa ülkelerine gönderilebilecekler. Bu kapsamda, Avrupa ülkelerine geçen yılın kasım ayından bu yana yaklaşık bin sığınmacı yerleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 13:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER