Oslo'yu cehenneme çeviren saldırgan

Anders Behring Breivik isimli saldırganın aşırı sağcı olduğu belirlendi…

Oslo'yu cehenneme çeviren saldırgan

Başkent Oslo’da meydana gelen bombalı saldırı ve Utoya adasındaki silahlı saldırıyla ilgili olarak Anders Behring Breivik isimli bir kişi gözaltına alındı. 32 yaşındaki saldırganın fotoğrafları da basında yayımladı.

Norveç polisi, aşırı sağ görüşlü olan zanlıyı iki saldırıdan da sorumlu tutmak için ellerinde kanıt bulunduğunu açıkladı. Breivik’in, Hıristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığı da bildirildi.

İKİ SALDIRIDAN DA SORUMLU TUTULDU

-Norveç’te bir adadaki yaz kampına silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, başkent Oslo’nun merkezinde düzenlenen bombalı saldırıdan da sorumlu tutuldu.

Polis yetkilisi Roger Andresen, basına yaptığı açıklamada, aşırı sağ görüşlü, Norveçli 32 yaşındaki şüpheliyi iki saldırıdan da sorumlu tutmak için kanıtların bulunduğunu belirtti.

Şüphelinin polisle işbirliği yaptığını söyleyen Andresen, bu kişinin Hristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığını söyledi ancak bu sitelerin hangileri olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Daha önce açıklamasında polis, kamptaki saldırının arkasında birkaç kişinin bulunabileceği varsayımı üzerinde durduklarını belirtmişti.

Saldırının düzenlendiği ada, 25 kilometre uzunlukta ve 12 kilometre genişlikteki Tyrifjorden gölünde, kıyıya yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyor.

ÖLÜ SAYISI SAYISI 91’E ÇIKTI

Norveç’te dün başkent Oslo’da hükümet  binalarının bulunduğu bölgeye yapılan bombalı saldırı ile birkaç saat sonra iktidardaki İşçi Partisinin gençlik kampında düzenlenen saldırıda toplam 91 kişihayatını kaybetti.

Oslo yakınlarında Utoya adasındaki gençlik kampına gece saatlerinde düzenlenen tarihteki en kanlı silahlı saldırılardan birinde, 84 kişinin öldüğü bildirilirken, ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği kaydediliyor.

Silahlı saldırıdan önce Başbakanlığın önünde düzenlenen ve 7 kişinin ölümüne yon açan bombalı saldırıyla birlikte Batı Avrupa, 2004’te Madrid’deki 191 kişinin öldüğü saldırıdan sonraki en kanlı terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Başbakan Jens Stoltenberg, Oslo’da düzenlediği basın toplantısında, gençlik kampına düzenlenen saldırıya işaret ederek, "Çocukluğumun cenneti dün cehenneme dönüştü" dedi. Stoltenberg, gençliğinde bu adaya sık gittiğini belirtti.

Gençlik kampına polis kıyafeti içinde silahlı saldırıyı düzenledikten sonra yakalanan, aşırı sağ görüşlü olduğu belirtilen Norveçli, Oslo’daki bombalı saldırıdan da sorumlu tutuluyor.

Polis, zanlının adını henüz açıklamazken ulusal yayın kanalı NRK, zanlının 32 yaşındaki Anders Behring Breivik olduğunu duyurdu. Zanlının Oslo’daki evinde polisin gece aramaya yaptığı belirtilirken, Norveç basın yayın organları sarı saçlı ve mavi gözlü zanlının fotoğrafını yayımladı.

Bir polis yetkilisi zanlının iki saldırıyı da tek başına düzenlediğinin sanıldığını belirterek, katliamın herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının gözükmediğini söyledi.

POLİS ADAYA 30 DAKİKADA GELDİ

Norveç'te tarihin en kanlı silahlı saldırılarından birini düzenleyen zanlının, başkent Oslo yakınlarındaki gençlik kampında ilk ateşi açmasından sonra bir SWAT timinin adaya varışının yaklaşık 30 dakika sürdüğü bildirildi.

Polis yetkilisi Johan Fredrisken, açtığı rastgele ateşle 84 kişiyi vurarak öldüren saldırganın, SWAT timleri adaya gelinceye kadar 30 dakika zamanının olduğunu kaydetti.

Oslo'da dün ilk önce hükümet binalarının olduğu bölgede düzenlenen, 7 kişinin öldüğü bombalı saldırının ardından bir SWAT timinin hazır tutulduğunu belirten Fredrisken, ilk ateşin açılmasından sonra timin adaya ulaşmasının ne kadar sürdüğünün sorulması üzerine, "Yaklaşık 30 dakika" dedi.

Bu arada, iki saldırıdan sorumlu tutulan, Oslo'da bombayı yerleştirdikten sonra katliamı düzenlemek için İşçi Partisi'nin gençlik kampının yapıldığı adaya gittiği düşünülen zanlıyla ilgili resmi ya da resmi olmayan çeşitli bilgiler gelmeye devam ediyor.

Şüphelinin, sosyal paylaşım sitesi facebook'taki sayfasındaki profiline, "muhafazakar, Hristiyan ve bekar olduğunu", ayrıca av ve "World of Warcraft" ve "Modern Warfare 2" gibi savaş oyunlarıyla ilgilendiğini yazdığı belirtildi.

Polis yetkilisi Roger Andresen da basına yaptığı açıklamada, aşırı sağ görüşlü, Norveçli 32 yaşındaki şüpheliyi iki saldırıdan da sorumlu tutmak için kanıtların bulunduğunu belirtmişti.

Şüphelinin polisle işbirliği yaptığını söyleyen Andresen, bu kişinin Hristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığını söylemiş ancak bu sitelerin hangileri olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgi vermemişti.

YORUM EKLE