Öldürülen gazete satıcısı için özür

Londra Emniyet Müdürlüğü, ailesinden özür diledi ve tazminat ödemeyi kabul etti...

 Öldürülen gazete satıcısı için özür

Londra Emniyet Müdürlüğü, 2009 yılında Londra'da G20 protestoları sırasında öldürülen Ian Tomlinson'un ailesinden özür diledi ve aileye tazminat ödemeyi kabul etti.

Emniyetin açıklamasında "aşırı ve gayrıkanuni güç" kullanan memurları adına kayıtsız şartsız özür dilendi.

Polis memuru Simon Harwood, sonradan protestolara katılmadığı anlaşılan Ian Tomlinson'u evine doğru yürüdüğü sırada coplamış ve yere itmişti. 47 yaşındaki gazete satıcısı Tomlinson, coplandıktan birkaç dakika sonra bayılmış ve iç kanamadan ölmüştü.Kurbanın dul eşi Julia Tomlinson bugünkü özrün "adalete en yakın sonuç" olduğunu ve ailesinin nihayet geleceği düşünmeye başlayabileceğini söyledi. Julia Tomlinson davayı yedi çocuğu ve üvey çocuğuyla beraber açmıştı. Dava sonucu beklemeden varılan tazminat anlaşmasının miktarı ise açıklanmadı.

EMNİYETTEN ATILDI

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Maxine de Brunner'in açıklamasında şöyle dendi:

"Simon Harwood'un, Ian Tomlinson'ın ölümüne yol açacak şekilde aşırı ve gayrıkanuni güç kullanmasından ve bu yüzden ailesine çektirilen acılar ve sıkıntıdan dolayı, kayıtsız şartsız özür dilerim.

"Son dört yılda Julia Tomlinson ve ailesinin asaletle katlandığı acıları göz önünde bulunduran, mahkeme dışı bir anlaşmaya varılmıştır."

Ancak bu anlaşmada yer alan tazminat miktarı konusunda ailenin de, polisin de başkaca bir açıklama yapmayacağı belirtildi.

Polis memuru Harwood kasıtsız adam öldürmekten yargılanıp geçen yıl beraat etti, ancak daha sonra "ağır suistimal" suçlamasıyla emniyetten atıldı.

Harwood davası sırasında Tomlinson'ın yürüyüşünün kendisine şüpheli göründüğünü, ancak ailesinin tanıklığını dinleyince hata yaptığını anladığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2013, 21:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER