Obama ve Putin Suriye’yi görüştü

İki lider, Suriye'de akan kanın durdurulması çağrısında bulundu…

Obama ve Putin Suriye’yi görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın başlayacak G-20 zirvesi için bulundukları Meksika'da görüştü.

 

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ ERTELENDİ!

Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan ile olan görüşmesini atlayıp Obama ile görüştü.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapması planlanan görüşmenin bugün gerçekleşmeyeceği belirtildi.

 

SURİYE KONUSUNDA UZLAŞMA

Putin, zirvenin yapılacağı Los Cabos kentinde yaptıkları görüşmede, Obama ile Suriye'deki krizin aşılması yolu konusunda birçok uzlaşma noktası bulduklarını belirtti.

 

Rusya ve ABD ilişkilerinin gergin olduğu dönemde yapılan önemli görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye konusundaki görüşmelerin devam edeceğini vurguladı.

 

OBAMA VE PUTİN: ŞİDDET HEMEN DURMALI

Obama ve Putin, ortak yayımladıkları bildiride, Suriye'deki şiddetin hemen sona ermesi çağrısında da bulundu.

 

Bildiride, "Suriye'de akan kanın durması için şiddetin hemen durdurulmasını istiyoruz" ifadesini kullanan liderler, Suriye halkının geleceğini bağımsız ve demokratik olarak seçebilmesi gerektiği konusunda uzlaştıklarını belirtti.

 

FÜZE KALKANI

İran'a yükümlüklerini yerine getirme çağrısında da bulunan Putin ve Obama, ayrıca füze kalkanı konusundaki anlaşmazlıkları gidermek için uzlaşma arama konusunda anlaştıklarını bildirdi.

 

YUNANİSTAN

Öte yandan Obama, Yunanistan'daki genel seçimlerin sonuçlarının ülke için "olumlu" olduğunu da söyledi.

 

Obama, sonuçların Yunanistan'daki reform umutları için olumlu bir işaret olduğunu iddia ederek, G-20 ülkelerinin liderlerini dünya ekonomisinin istikrara kavuşması için önlemler almaya çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2012, 12:04
YORUM EKLE