Nijerya'da Boko Haram köylere saldırdı

Görgü tanıkları onlarca ölü olduğunu belirtiyor...

Nijerya'da Boko Haram köylere saldırdı

Nijerya'nın kuzey doğusundaki köylere Boko Haram üyesi olduğundan şüphelenilen militanlar tarafından saldırı düzenlendi.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, militanların en az 10 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Bölgedeki kiliselere bombalı ve silahlı saldırı düzenlendiği haberleri geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, saldırının, 200'e yakın kız öğrencinin kaçırıldığı Chibok yakınlarında meydana geldiği belirtildi.

Boko Haram militanlarının saldırıları arttırdığı Nijerya'nın kuzey bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildi.

Militanların bugün Kwadakau'daki kilise ayini sırasında ateş açtıkları bildiriliyor. Bölgedeki Kautikari köyünde de benzer bir saldırı gerçekleştirildi.

BOKO HARAM NASIL BİR ÖRGÜT?

2002 yılında kurulan örgüt, Batı tarzı eğitime karşı çıkıyor. Örgütün ismi de Hausa dilinde "Batı eğitimi yasaktır" anlamına geliyor.

Bugüne kadar binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan örgüt, daha önce Nijerya başkenti Abuja'da polis ofisine ve Birleşmiş Milletler merkezine de saldırmıştı.

ABD, Boko Haram'ı 2013'te "terör örgütü" listesine aldığını ilan etti.

Örgüt, 14 Nisan'da Kamerun sınırındaki Chibok Köyü'nde 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırdığı kızları köle olarak satmakla tehdit eden örgüt lideri Ebubekir Şekau, daha sonra kızların çarşaf giymiş, dua ederken bir videosunu yayınlamış, onların Müslüman olduklarını söylemişti.

Hükümet Boko Haram ile müzakereye başlamış ancak daha sonra geri çekilmişti. Kaçırılan öğrenciler hala örgütün elinde tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 15:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER