Nepal'de hastanede yaralılar viskiyle temizleniyor

Tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birini yaşayan Nepal'de tıbbi malzeme ihtiyacı artıyor

Nepal'de hastanede yaralılar viskiyle temizleniyor

Nepal'de Cumartesi sabahı meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından üç günlük ulusal yas ilan edildi. Depremde ölü sayısı 5 bini aşarken, ücra bölgelere ulaşılmasıyla birlikte tıbbi yardım malzemesine ihtiyaç da artıyor. BBC'nin haberine göre bir hastanede dezenfektan olmadığı için yaraların viskiyle temizlendiği belirtiliyor.

Dünyanın en yoksul 16. ülkesi olarak gösterilen Nepal'de Başbakan Sushil Koirala felaketin boyutlarıyla baş edemediklerini söyledi.
Şiddetli yağışlar yardım çalışmalarını daha da zorlaştırırken yüz binlerce kişi çadırlarda kalıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre deprem, 39 bölgede 8 milyon kişiyi etkiledi. Bu, ülke nüfusunun dörtte birine karşılık geliyor.

10 binden fazla kişinin de yaralandığı depremde hayatını kaybedenler arasında, Everest dağında depremin yol açtığı çığ felaketinde hayatını kaybeden 18 dağcı da bulunuyordu.

Başbakan Koirala televizyonda yayımlanan mesajında "Depremde hayatlarını kaybeden Nepalli ve yabancı kardeşlerimizin anısına bugünden başlamak üzere 3 günlük yas ilan etmeye karar verdik" dedi.

Koirala, daha önce teçhizat ve personel yetersizliği nedeniyle birçok yardım talebine yanıt veremediklerini söylemişti.
Dağlık bölgelerdeki heyelan ve artçı şoklar, yardım ulaştırma çabalarını zorlaştırıyor.

BBC'ye konuşan bir hükümet sözcüsü, helikopterlerden ücra köylere çadır, kuru gıda ve tıbbi malzeme atıldığını ancak hâlâ ulaşılamayan pek çok yerleşim biriminin olduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 10:29
YORUM EKLE