Nehirde facia: 400 kişi kayıp

458 kişiyi taşıyan gemi battı

Nehirde facia: 400 kişi kayıp

Çin'in güneyinde çoğu 50-80 yaş arası 458 kişiyi taşıyan gemi, Yangtze Nehri'nde battı. Sadece 12 kişi kurtarılabildi. 400'ü aşkın yolcunun akıbeti bilinmiyor. Geminin içinde sıkışan yolcuların yardım çığlıkları duyuluyor.

Resmi Şinhua ajansının haberine göre, Nanjing kentinden Chongqing şehrine doğru seyir halinde olan gemi, yerel saatle 21:00'da Hubei vilayetinin Jianli bölgesinde battı.

Arama kurtarma çalışmaları, rüzgar ve şiddetli yağış sebebiyle güçlükle sürüyor. Bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Hürriyet'te yer alan haberegöre Yangtze Nehri Seyrüsefer Yönetimi, 534 kişi kapasiteli Dongfangzhixing (Doğu Yıldızı) adlı feribotun şiddetli fırtınaya yakalandığını, kısa sürede sulara gömüldüğünü duyurdu.

Kurtarılan yolcular arasında kaptanın ve geminin baş mühendisinin de olduğu belirtildi. Polis tarafından gözaltına alınan kaptan ve mühendisin geminin siklona yakalandığını ve çok kısa süre içinde battığını söylediği öğrenildi.

Kazanın yaşandığı noktada su derinliğinin 15 metre civarında olduğu bildirildi.

AP'nin Çin devlet televizyonundan aktardığı bilgiye göre; arama kurtarma ekibi, alabora olan gemide sıkışan yolcuların yardım çığlıklarını duyuyor.

Şanghay merkezli bir tur firmasının organize ettiği yolculuk için gemide yaşları 50 ila 80 arasında olan 406 yaşlı turistin ve 47 mürettebatın bulunduğu ifade edildi.

Gemiden şimdiye kadar beş yolcunun cesedinin çıkarıldığı açıklandı. Çin Başbakanı Li Keqiang, arama ve kurtarma çalışmalarını bizzat yönlendirmek üzere kaza yerine hareket etti.

Batan gemide akrabası olan yolcular, turu organize eden şirketin Şangay'daki ofisine akın etti. Arama kurtarma personeli, geminin üzerine çekiçle vurarak hayatta kalan yolcuları tespit etmeye çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 09:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER