NATO'dan İncirlik açıklaması

NATO, Almanya ile Türkiye arasındaki İncirlik krizinde arabuluculuk rolü üstlenmeyeceğini açıklayarak, bunun ikili ilişkileri ilgilendiren bir sorun olduğunu belirtti

NATO'dan İncirlik açıklaması

NATO, Türkiye’nin Alman vekillerin İncirlik’i ziyaret etmesine izin vermemesi nedeniyle Berlin-Ankara arasında yaşanan gerilime dahil olmak istemediğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ‘NATO’nun üyeler arasındaki gerilimlerde arabuluculuk rolü olmadığını’ belirtti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Brüksel’deki AB Savunma Bakanları toplantısında konuşan Stoltenberg, “Gerginlik, Türkiye ile Almanya arasında ikili ilişkileri ilgilendiren bir sorun” dedi. Stoltenberg, “Her ne kadar gerilim NATO’nun faaliyetlerini engellemiyor olsa da, iki ülkenin geçen sene yaşanana benzeyen gerilimde, en kısa sürede bir çözüm yolu bulmasını umuyorum” diye konuştu.

Stoltenberg’in açıklamaları, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İncirlik krizine yönelik değerlendirmelerinin ardından geldi. Çavuşoğlu, Almanya’nın IŞİD’le mücadele kapsamında kendi talebiyle İncirlik Üssü’nde asker konuşlandırdığını ifade ederek, “Ama her şey onların istediği gibi, onların keyfine olacak değil. Bunu bilmeliler. Ayrılmak istiyorlarsa da onlara yalvaracak değiliz. Onlar gelmek istedi, biz yardımcı olduk. Ayrılmak istiyorlarsa da ‘Güle güle’ deriz” demişti.  

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 10:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER