Myanmar hükümeti ateşkesi reddetti

Arakan eyaletinde şiddetten kaçanların sayısı ise 300 bine yaklaşıyor

Myanmar hükümeti ateşkesi reddetti

 Arakan’da şiddetten kaçan binlerce kişinin yaşadığı trajedi sürerken, Myanmar hükümeti Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) tarafından ilan edilen tek taraflı ateşkesi reddetti. Myanmar yönetimi, ‘teröristlerle iş birliği yapmayacaklarını’ duyurdu.

Sputnik'te yer alan habere göre, ARSA Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (Arsa) saldırgan askeri operasyonlara yönelik geçici ateşkes ilan ediyor” ifadelerini kullandı. Etnik ve dini geçmişine bakılmaksızın krizden etkilenen tüm kurbanlara insani yardım yapılması çağrısında bulunan ARSA, ateşkesin 9 Ekim’e kadar süreceğini belirtti. Ancak Myanmar hükümeti, kendilerine ‘insani molaya karşılık vermeleri’ talebinde bulunan ARSA’nın tek taraflı ateşkesini reddetti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre, 25 Ağustos’ta ARSA’nın polis karakollarına düzenlediği saldırılar sonrası Myanmar ordusunun Rakhine (Arakan) eyaletinde büyük bir operasyon başlatmasının ardından, 294 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e sığındı. Arakanlılar, Myanmar ordusunun ARSA’ya yönelik operasyonlarının toplu sivil ölümlerine yol açtığını ve yüzlerce köyün yanmasına sebep olduğunu, insanların da bu sebeple Bangladeş’e kaçtığını söylüyor.

YENİ KAMP İÇİN 8 HEKTARLIK ALAN TEKLİFİ

Öte yandan Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Shahriar Alam, hükümetin, Arakanlı Müslümanların kaldığı Kutupalong’daki kampın yakınında, yeni gelenler için bir kamp inşa edilmesi adına yaklaşık 8 hektarlık bir alan teklif ettiğini bildirdi. Alam, yeni gelenlerin kaydının bugün yapılacağını da sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 21:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER