Müzeden Karl Marx madalyası çalındı

Almanya'nın başkentindeki Stasi Müzesi soyuldu

Müzeden Karl Marx madalyası çalındı

Almanya’nın Dresden kentindeki 1 milyar euroluk müze soygununun ardından bu kez de Berlin’deki bulunan Stasi Müzesi soyuldu. Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığı Stasi’nin eski merkezinde bulunan müzeden dün gece komünizm döneminden kalan çok sayıda madalya ve mücevherler çalındı.

Berlin polisi, hırsızların binaya giriş kattaki bir pencereden girdiğini açıkladı. Soygun bu sabah bir müze çalışanı tarafından fark edildi. Stasi Müzesi Müdürü Jörg Drieselmann, çalınan eserler arasında Doğu Almanya’nın en yüksek nişanı olan bir Karl Marx madalyasının yanı sıra bir Lenin madalyası ile bir Sovyetler Birliği madalyasının çalındığını açıkladı. Tagesspiegel gazetesine konuşan müze müdürü, sadece 15 dakika süren soygun sırasında Stasi’ye ait altın evlilik yüzükleri, bir saat ve bir bileziğin de çalındığını söyledi.

Hırsızlar sırra kadem basarken soruşturma başlatıldı.

Almanya’nın Dresden kentinde Avrupa’nın en eski ve en büyük hazinelerine ev sahipliği yapan Grünes Gewölbe (Yeşil Kubbe) Müzesi de geçtiğimiz hafta soyulmuştu. Müzeye 25 Kasım’da giren hırsızlar 1 milyar euroluk tarihi eseri çalmıştı. Müze, hırsızları ihbar edene 500 milyon euro ödül vaat etti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER