Mısırlı lider: İktidara gelirsek piramitleri yıkacağız

Selefi lider El-Gohari sfenks ve piramitlerin yok edilmesi için propaganda yapıyor...

Mısırlı lider: İktidara gelirsek piramitleri yıkacağız

MısırSelefi lider Murgan Salem El-Gohari, iktidara gelmeleri halinde Mısır'daki dünya mirası piramitleri yıkacaklarını söyledi.

Tarihi yapı ve heykellerin Mısır’ın geçmişiyle olan bağını reddeden bazı radikal İslamcı kesimler, sfenks, hatta piramitlerin yok edilmesi gerektiği yönünde propaganda yapıyor.

Mısır’ın antik geçmişini günümüze taşıyan binlerce yıllık heykeller, radikal dincilerin hedefi haline gelmiş durumda.

KAMPANYA TELEVİZYONDAN DA YÜRÜTÜLÜYOR

Firavunlara ait heykelleri, insan-aslan karışımı sfenks ve Büyük Piramit’i yıkacaklarını söyleyen radikal dinciler, kampanyalarını televizyondan da yürütüyor.

Radikal İslamcı geçmişi olan şeyh Murgan Salem El-Gohari, geçtiğimiz cumartesi akşamı Mısır’ın özel kanallarından Dream TV 2’de canlı yayına çıktı. El-Gohari, “kendisi ve kendisi gibi düşünenlerin iktidara gelmesi halinde, Sfenks ve piramitleri yok etmekten çekinmeyeceğini” söyledi.

PROGRAMDAN DİYALOGLAR

Tarihi eserlere uygulanan vandalizm eylemleriyle adını geçmişte duyuran El-Gohari, 2001 yılında Afganistan’daki Bamyan Buda heykelinin Taliban tarafından yok edilmesinde yer aldığını belirtti.

Programın sunucusu Wael El-Ebrashi ve diğer konuklar, El-Gohari’nin açıklaması karşısında şoke oldu. El-Abrashi, emin olabilmek için El-Gohari’ye aynı soruyu üç defa sordu. Aralarındaki diyalog şöyle gerçekleşti:

El-Abrashi: Yarın bir gün, tıpkı Afganistan’daki Buda heykeline yaptığınız gibi, Sfenks ve piramitleri yok ettiğinizi görerek mi uyanacağım?

El-Gohari: Bu, yeteneklerimize ve imkana bağlı. Şeriata göre, tüm put ve idoller yok edilmelidir.

El-Abrashi: Eğer iktidara gelirseniz, Sfenksi, piramitleri ve firavunların döneminden kalan tüm eserleri yok mu edeceksiniz?

El-Gohari: Her şeyi. Bir put veya idol olsun olmasın. Bu dünya üzerinde tek kişi tarafından bile tapınılan veya tapınmaya açık olan her şey yok edilmeli. Bizler veya başkaları bunu yapmalı.

El-Abrashi: Yani, Sfensk’i ve piramitleri elinizde olsa yok edersiniz?

El-Gohari: Evet, bunu yaparız. Geçmişte veya gelecekte tapınılmış veya tapınılacak olsun, bu yapılmalı.

507 ve 554 yıllarında taştan oyulan iki Buda heykeli, Taliban tarafından 2001 yılında yok edildi.

PROGRAMA KONUK OLAN KATILIMCI TEPKİ GÖSTERDİ

Programda konuk olan yazar Nebil Şerif El-Din, şeyhin sözleri karşısında şaşkına döndü ve tepkisini ortaya koydu.

El-Din şunları söyledi:

“Ülkemizin tarihini iyi bilmiyorsunuz. Bahsettiğiniz firavunlar dünyada dini tanımlayan ilk insanlardı... Sfenks ve piramitler, insanlığa birer mirastır ve sadece Mısırlılara ait birer mal değildir. Tüm insanlığa aittir” dedi. Şeyh El-Gohari, bu sözlerden etkilenmemiş bir tavır sergiledi.

El-Gohari’ye Mısır’ın farklı kesimlerinden de tepki geldi. Ülkenin en üretken blog yazarlarından biri olan Zeinobia, egyptianchronicles.blogspot.com adlı adresinde El-Gohari’ye gönderme yaparak, “Hala imkanın varken ziyaret et.”

TARİHİ ESERLERİN YOK EDİLMESİNİ SAVUNAN İLK KİŞİ EL-GOHARİ DEĞİL

Mısır’daki radikalcilerin tarihi eserleri sevmediği bir sır değil. Yok edilmeleri gerektiğini savunan ilk kişi de El-Gohari değil. 1378 yılında, bir kişi Sfenks’e saldırmaya ve onu yok etmeye çalışmıştı.

Konuya dair farklı hikayeler var: En öne çıkanı, bir lanetten korkan Mısırlıların saldırganı linç ettiği. Bazıları da saldırganın vandalizmler suçlanarak idam edildiğini öne sürüyor. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 01:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER