Minsk Grubu’ndan Dağlık Karabağ için ateşkes çağrısı

Minsk Grubu’nun eş-başkanları Fransa, Rusya ve ABD tarafından ortak açıklama yapıldı

Minsk Grubu’ndan Dağlık Karabağ için ateşkes çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nun eş-başkanları Fransa, Rusya ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada Dağlık Karabağ için ateşkes çağrısı yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Yves Le Drian ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından imzalanan metinde Dağlık Karabağ bölgesinin içinde ve dışında gerilimin daha önce görülmediği kadar tehlikeli biçimde tırmanması en sert şekilde kınandı.

Açıklamada bakanlar, Dağlık Karabağ çatışma bölgesi dışında Azerbaycan ve Ermenistan’a ait topraklarda ve çatışmaların yaşandığı temas hattı boyunca sivillerin bulunduğu merkezleri hedef aldığı iddia edilen son saldırıları koşulsuz olarak kınadıklarını bildirdi. Açıklamada, bu tür saldırıların orantısız doğasının bölgenin istikrarı için kabul edilemez bir tehdit oluşturduğu kaydedildi.

1 Ekim’de Minsk Grubu’nun eş başkanı olan üç ülkenin liderlerinin yaptığı açıklamanın da hatırlatıldığı metinde, çatışmanın tarafı olan ülkelere acil ve koşulsuz ateşkes çağrısı yapıldı. Minsk grubunun eş başkanı olan ülkelerin AGİT ve uluslararası toplum tarafından kendilerine verilen yetkileri tam kapasiteyle kullanma konusunda kararlı oldukları bildirildi. Bu kapsamda Minsk ülkelerinin taraflarla iletişime devam edecekleri belirtilen açıklamada, taraflara mevcut prensipler ve uluslararası belgeler çerçevesinde anlaşma sürecini başlatmaları çağrısı yapıldı.

Azerbaycan ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni güçler arasındaki çatışmalar 27 Eylül tarihinde yeniden patlak vermişti. Uluslararası arenada bağımsız olarak tanınmayan Dağlık Karabağ, Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma odağı olmaya devam ediyor.

Dokuz gündür süren çatışmalar, 1990'lı yıllarda patlak veren ve 30 bin kişinin ölümüne neden olan savaştan bu yana yaşanan en şiddetli gerilim.

AGİT MİNSK GRUBU NEDİR?

AGİT Minsk Grubu, Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla, 1992 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulmuştur.

AGİT Minsk Süreci, 24 Mart 1992 tarihinde Helsinki’de toplanan AGİT Konseyi, konsey başkanından Karabağ sorununun bir an önce görüşmeler yoluyla sonuçlandırılabilmesi için çözüm yolunu açması talebiyle başladı. Bu amaçla Minsk şehrinde bir konferans toplantısı yapılması talep edildiyse de bu 2009 yılı sonu itibarıyla henüz gerçekleşmemiştir.

6 Aralık 1994 tarihinde Budapeşte’de yapılan toplantıda, Minsk Süreci için eş başkanlık kurumlarının oluşturulmasına ve bu eş başkanların ABD, Fransa ve Rusya olmasına karar verildi. Bu eş başkanlar sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan başta olmak üzere, tüm ilgili ülkelerle ve kurumlarla görüşmeler yapmak ve bu görüşmelerin sonuçlarını Minsk Grubu’na bildirmekler yükümlüdürler.

ABD, Fransa ve Rusya’dan eş başkanlara ek olarak, AGİT Minsk Grubu’nda Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan yer almaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER