Merkel’den erken seçim açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, koalisyon ön görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından erken seçime karşı çıktığını söyledi.

Merkel’den erken seçim açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında yapılan koalisyon ön görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından erken seçim yapılmasına karşı çıktı.

Merkel, 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra ‘Jamaika koalisyonu’ olarak adlandırılan CDU/CSU, FDP ve Yeşilleri bir araya getirmenin zor olduğunun bilindiğini belirtti.

Ancak Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) hükümete katılmayacağını açıklamasının ardından ‘Jamaika koalisyonu’ndan başka bir seçenek olmadığına işaret eden Merkel, “Her şeyin Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in elinde olduğunu” söyledi.

Genel seçimlerden çıkan sonuçlarla bir şey yapamayarak insanların yeniden seçime gitmesini istemeyi doğru bulmadığını da dile getiren Merkel, “Seçilen siyasetçilerin, vatandaşlardan aldığı görevi geri vererek ‘Ben bununla bir şey yapamadım, tekrar seçimini yap’ söylemlerini tamamen yanlış buluyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 09:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER