Merkel dördüncü kez başbakan

Merkel, Federal Meclis'te yapılan oylamada dördüncü kez başbakanlık görevine seçildi

Merkel dördüncü kez başbakan

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koalisyon anlaşmasının imzalanmasının ardından Federal Meclis'te yapılan oylamada dördüncü kez başbakanlık görevine seçildi.

Merkel, 24 Eylül 2018'deki genel seçimlerden 171 gün geçtikten sonra yapılan oylamada milletvekillerinin onayını aldı.

Federal Meclis’te yapılan gizli oylamaya katılan 702 milletvekilinden 688’inin oyu geçerli kabul edildi. Oylamada milletvekillerinin 364’ü Merkel’in başbakanlığını onaylarken 355 milletvekili karşı yönde oy kullandı.

Merkel’in başbakan seçilebilmesi için 355 milletvekilinin oyunu alması gerekiyordu. Koalisyonu oluşturan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) mecliste 399 milletvekili bulunuyor.

Federal Meclis’teki toplam milletvekili sayısı ise 709.

Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble de sonuçların belli olmasının ardından Almanya’nın yeni başbakanına yeni görevinde "başarı ve güç" temennisinde bulunarak sonucu en kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e sunacağını ifade etti.

Başbakan, Merkel Bellevue Sarayı’na giderek Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’den atama belgesini alacak. Sonrasında Merkel ve kabinesinde bakanlar mecliste yemin ederek görevlerine resmen başlayacak.

OYLAMA SONUCUNA TEPKİLER

Hristiyan Birlik partileri Meclis Grup Başkanı Volker Kauder oylama sonuçlarından memnun olduğunu belirterek Merkel’in başbakanlığının onaylanmasıyla ilgili olarak "Çok sevinçliyiz" dedi. Merkel’in bir önceki hükümet döneminde de meclisteki oylamada bütün milletvekillerinin oyunu almadığını söyleyen Kauder, "Kolay bir koalisyon olmadığının bilincindeyim" dedi. CSU Bavyera Meclis Grup Başkanı Alexander Dobrindt de "Biz mecliste gerekli çoğunluğu aldık. Sonuçtan memnunum" dedi.

SPD Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles ise oylama sonucuyla ilgili olarak "Beklediğimden daha fazla karşı oy geldi" diye konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner  "Sayın Merkel’i seçmedim ve bu bir sır değil" derken Yeşiller Meclis Grubu'ndan Britta Haßelmann da Merkel'in Yeşiller grubundan destek almadığını söyledi. Haßelmann "Merkel'i desteklemedik, çünkü büyük koalisyonun yeni bir baskısı söz konusu" dedi. 

Sol Parti ise meclisteki oylama sonucunun koalisyonun kendi içinde "parçalanma" yaşadığının göstergesi olduğu görüşünde. Parti eş başkanı Katja Kipping de "Başbakan olabilmek için gereken sınırı sadece dokuz milletvekili ile geçti. Bu pürüzlü bir başlangıç" dedi.

UZUN SÜREN PAZARLIKLAR

Almanya tarihinde hükümet kurmak hiç bu kadar uzun sürmemişti. Sonucu kısa süre önce açıklanan parti içi oylamada SPD üyelerinin yüzde 66'sı koalisyon anlaşmasının imzalanmasının önünü açmıştı.

24 Eylül'deki seçimlerin ardından yaklaşık altı ay boyunca hükümetsiz kalan Almanya'da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) üzerinde uzlaştıkları koalisyon anlaşmasını 12 Mart Pazartesi günü Berlin'de imzalamıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 14:25
YORUM EKLE