Marksist düşünür Lucien Séve koronavirüsden öldü

Sève dün koronavirüs nedeniyle 93 yaşında hayata gözlerini yumdu

Marksist düşünür Lucien Séve koronavirüsden öldü

Fransa Komunist Partisi’nin 1960’lar’daki sembol isimlerinden Lucien Sève’nin, koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Fransız Komunist Partisi'nin güney Fransa'da bulunan Bouches-du-Rhône Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Lucien Sève dün koronavirüs nedeniyle 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1960’lı yıllarda Marseille'de felsefe dersleri veren bir öğretim üyesi iken Fransız Komünist Partisi merkez komitesine giren ve partinin öncü isimlerinden biri olan Sève'nin, vefatının ardından açıklama yayınlayan Bouches-du-Rhône Federasyonu, "Onun Fransız Komunist Partisi'nin federal liderliğindeki varlığı 60’lı ve 80’li yılların aktivist jenerasyonlarına damgasını vurdu" sözleriyle yaşamını yitiren komünist düşünürü selamladı.

Marksist bir felsefe profesörü olan Sève, özelikle etik, biyo-etik, insan varoluşu ve kişiselliğinin Marksist tarihselcilik ve diyalektik ışığında incelenmesi gibi konularda felsefe ve siyaset alanlarında pek çok çalışmaya ve kitaba imza atmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER