Macron: Kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa Suriye'yi vuracağız

Macron, Fransız istihbaratının kimyasal silah iddialarını destekleyecek kanıtlara sahip olmadığını söyledi

Macron: Kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa Suriye'yi vuracağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beşar Esad yönetiminin Suriye'de sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialarını değerlendirdi.

Fransız istihbaratının bu iddiaları destekleyecek kanıtlara sahip olmadığını ifade eden Macron, Suriye'de sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa Suriye'ye saldırı düzenleyeceklerini söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te gazetecilere açıklamalar yapan Macron "Kimyasal silahlar konusunda kırmızı çizgilerimiz belli ve bir kez daha bu kırmızı çizgileri teyit ediyorum" dedi.

Macron, "Bugün istihbaratımız ve silahlı kuvvetlerimiz, anlaşmalarda belirtilmiş olan kimyasal silahların sivillere karşı kullanıldığını tespit etmiş değil. Eğer bir kanıt bulunursa, Fransa bu kimyasal silahların üretildiği yerlere saldırı düzenleyecek" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmeden de bahseden Macron, Putin'den "Kimyasal silah kullanmadığını söyleyen Suriye rejimini izlemeye devam ettiklerini" iletmesini istediğini belirtti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 16:15
YORUM EKLE