Lübnan Adalet Bakanı: Yargı yolsuzlukla mücadele etmekten aciz

Necm, ülkesindeki yargının bölünmelerden muzdarip olduğunu söyledi

Lübnan Adalet Bakanı: Yargı yolsuzlukla mücadele etmekten aciz

Lübnan Adalet Bakanı Mari Kloud Necm, ülkesindeki yargının bölünmelerden muzdarip ve "yolsuzlukla mücadele etmekten aciz" olduğunu söyledi.

Lübnan Adalet Bakanı Mari Kloud Necm, başkent Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, Cebeli Lübnan İstinaf Mahkemesi Hakimi Gade Avn'ın "sübvansiyonlu dolar" dosyasının da aralarında bulunduğu mali davalardan muaf tutulması yönündeki karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lübnan'da hakimler arasında bölünmeler ve eksen savaşı olduğunu söyleyen Necm, "Yargı yolsuzlukla mücadele etmekten aciz" dedi.

Yargı Teftiş Kurulu'ndan "sübvansiyonlu dolar" dosyasına el koymasını ve hakimin yanlış yapıp yapmadığına karar vermesini talep ettiğini kaydeden Necm, "İnsanlar siyasi referanslara göre yargı ayrımına şahit oluyor. Yargıdaki bu sorun, devletin ve kurumlarının başarısızlığının kanıtıdır" şeklinde konuştu.

Necm, "Lübnanlı vatandaşlar, yargının yolsuzlukla mücadeleden aciz olduğunu görüyor. Tüm olanlardan sonra, bugün bir vatandaş nasıl adaletin önüne çıkıp, kendini rahat hissedebilir; yargıya saygı duyup, güvenebilir" ifadelerini kullandı.

Lübnan Merkez Bankası, ithalatçılara temel malların ithal edilmesi için doları 3 bin 900 liradan veriyor. Bu da ülkede "sübvansiyonlu dolar" olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
ortadoğunun kaderi bu olmamalı
ortadoğunun kaderi bu olmamalı - 3 hafta Önce

aynı bizim ülke gibi adalet dağıtanlar hırsız olunca yargı dağıtsa neye yarar.

SIRADAKİ HABER