Lavrov: Türkiye IŞİD’den arındırılmış bölgeyi Kürtler birleşmesin diye istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskovskiy Komsomolets gazetesine konuştu

Lavrov: Türkiye IŞİD’den arındırılmış bölgeyi Kürtler birleşmesin diye istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin ‘IŞİD’den arındırılmış bölge’ oluşturmak istemesinin nedeninin Kürtlerin güçlerini birleşmesini engellemek olduğunu söyledi

Lavrov, Türkiye’nin Rusya Su-24 uçağını düşürmesiyle ilgili, “Bunun kifayetsizlik olduğunu fark etmiştik,  fakat aklıselimin eninde sonunda üstün gelip Türklerin bizim komşu olduğumuzu ve onlara kişisel olarak kötü hiçbir şey yapmadığımızı, aksine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirttiği gibi, birçok şeye göz yumduğumuzu fark edeceğini düşündük” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskovskiy Komsomolets  gazetesine konuştu.

Sputnik’in haberine göre,  Lavrov, ‘Rusya’nın olanlara göz yummasına değer miydi?’ sorusuna, “Belki de. İyilik yap, denize at demişler. Bu durumda Türkiye yönetiminin gerçek dünya ile bağlantısının tamamen koptuğunu söylemek kısmen açıklayıcı olabilir” şeklinde konuştu.

‘ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON KARA HAREKATINA İZİN VERMEZ’

Lavrov, Türkiye’nin Suriye’de kara operasyonu düzenlemesinin mümkün olup olmadığı sorusuna ise “Buna pek ihtimal vermiyorum. Türkiye’nin dahil olduğu ABD öncülüğündeki koalisyon böyle yeterince iyi düşünülmemiş planlara izin vermeyecek” yanıtını verdi.

Lavrov Türkiye’nin SuIriye sınırındaki altyapı çalışmalarını artırmasını ise ‘küçük provokasyonlar’ olarak niteledi ve “Yine de böyle eylemler gerçek anlamda bir işgal olarak tanımlanmaz” dedi.

‘KÜRTLERİN GÜÇ BİRLİĞİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR’

Lavrov, Türkiye’nin Suriye’de ‘IŞİD’den arındırılmış bölge’ oluşturulmasının uluslararası hukuk prensiplerinin ihlali anlamına geleceğini ve gerilimi artıracağını ifade ederek, Türkiye’nin böyle bir bölge oluşturmak istemesinin nedeninin Kürtlerin güçlerini birleşmesini engellemek olduğunu söyledi.

Lavrov, “Türkiye için kabul edilemez bir şey. Zira bu gerçekleşirse Türkiye’nin Suriye’ye militan gönderme ve onlardan kaçak ürünler alma ihtimali ortadan kalkmış olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 18:31
YORUM EKLE