Lavrov: Kürtler olmadan Suriye krizinin çözümü imkansız

Lavrov, İdlib'deki durumun 4 Nisan'daki Rusya, İran ve Türkiye zirvesinde görüşüleceğini belirtti

Lavrov: Kürtler olmadan Suriye krizinin çözümü imkansız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile gerçekleştirdiği görüşmesinin ardından basın mensuplarına görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, Suriye'deki krizin çözümünün Kürtler olmadan imkânsız olduğunu belirtti.

Rus Bakan, "Suriyeli Kürtlerle ilişkilerimiz, Irak, İran Türkiye gibi diğer ülkelerde toplumun bir parçası olarak yaşayan Kürtlerle de olduğu gibi değişmedi. Kürt halkı olmadan bu bölgede, Kürtlerin yaşadığı ülkelerin topraklarında hiçbir ihtilafın çözülemeyeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca ABD'nin Afrin etrafındaki durumda Kürt meselesini spekülasyon konusu yapıldığını savundu. 

SURİYE'DEKİ GERİLİMİ AZALTMA BÖLGELERİNİN SAYISI ŞİMDİLİK ARTMAYACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki gerilimi azaltma bölgelerinin sayısının arttırılmasının şimdilik planlanmadığını belirtti.

Lavrov, "Gerilimi azaltma bölgeleri, Rusya, Türkiye ve İran arasındaki anlaşmaların bir sonucu olarak kalmaya devam ediyor, güneybatı bölgesi Rusya, ABD ve Ürdün'ün katılımıyla oluşturuldu. En azından bu aşamada bölgelerin sayısını arttırmak için herhangi bir planımız yok" diye konuştu.

İDLİB'DEKİ DURUM İSTANBUL'DAKİ ZİRVEDE ELE ALINACAK

Lavrov, İdlib'deki durumun da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 4 Nisan'da yapacakları zirvenin gündem konularından biri olacağını duyurdu.

Lavrov, "İdlib'de durum oldukça karmaşık. Orada şimdilik ciddi çatışmaların olmamasını umuyorum. Fakat bu konu, Ankara'da 4 Nisan'da gerçekleşecek olan zirvenin gündem konularından bir tanesi olacak" ifadelerini kullandı.

AFRİN'DEKİ SÜKÛNET SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DİKKATE ALINARAK SAĞLANMALI

Lavrov, Rusya'nın Afrin bölgesindeki sükûnetin Suriye'nin toprak bütünlüğü ilkesine uyularak sağlanmasından yana olduğunu belirtti.

Rus diplomat, "Amerikalı meslektaşlarımızın Kürt faktörünü spekülasyon konusu yapmaya çalışması, ayrıca Kürt oluşumları kullanarak bir çeşit sıhhi kordon oluşturma çabaları, şu anda Afrin'de izlediğimiz sonuca neden oldu. Çatışmanın taraflarının anlaşmaya varmaları konusunda ısrarcıyız ve Afrin'in, Suriye'nin toprak bütünlüğü ilkesi tamamıyla korunarak normal hayata dönmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 15:56

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
FERMANDAR
FERMANDAR - 2 yıl Önce

Boş konuşuyorusunuz sayın lavrov.
kürtleri sırtlarından vuruyorsunuz. gidin tarihinize bakın.
sizler kürtleri sömürüye ve kürtlerin ölümüne tam destek veren dost yüzlü alçak bir ülkesiniz.
sizin tarihiniz kürtleri hep yarı yolda bırakmıştır.
dünyada o yüzden sevilmiyor rusya.
rusya dostlarına ihanet sayfalarıyla dolu bir tarih bırakmıştır dünyaya.

Mem
Mem - 2 yıl Önce

Bu tür çakalın haberini yapmayın TC ye açılan hava sahası

Şahbender yıldız
Şahbender yıldız - 2 yıl Önce

Kişiliksiz ilkesiz para için namusunuzu satan Nataşacılar menfaat için kürtlerin kıyımına her zaman ön ayak oldunuz oluyorsunuz

SIRADAKİ HABER