‘Kürt devleti Nevroz'da ilan edilebilir’

Irak haber ajansının iddiası Avestakurd adlı internet sitesinde yer aldı…

‘Kürt devleti Nevroz'da ilan edilebilir’

Federal Kürdistan Bölgesi yönetiminin 21 Mart 2012 günü Nevroz'da bağımsız Kürt devletini ilan etmeye hazırlandıkları iddia edildi…

ABD’nin askerlerini Irak’tan çekmesinin ardından ülkede baş gösteren siyasi belirsizlik devam ederken, Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ninbağımsızlıklarını ilan etmeye hazırlandıkları iddia edildi.

Avestakurd adlı internet sitesi, Irak Haber Ajansı El Nexil’in haberine dayanarak, Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptıkları görüşmede, Kürt devletini 21 Mart günü Nevroz’da ilan etmek için Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin de ikna edildiğini ileri sürdü.

Barzani’nin, Avrupa ülkelerinin ilan edilmesi düşünülen bağımsız bir Kürt devletini destekledikleri, Fransa ve İngiltere’nin bu konuda net olmadıkları, ABD’nin bölgesel yönetimi bağımsızlık ilanı için hazır görmediği, Türkiye’nin ise razı edilmesi için görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

Haberde, Barzani’nin Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’den, Kürt olan Iraklı elçilerin bu konuda bulundukları ülkelerde rollerini oynamasını istediği de belirtildi. Haberde, ilan tarihinin ise 21 Mart 2012 Nevroz’u olarak düşünüldüğü belirtildi. (Gazetevatan)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 14:54
YORUM EKLE