Kralın tutsak kızları

Suudi Arabistan kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Saud'un kızları, Cidde’de zorla alıkonulduklarını iddia etti

Kralın tutsak kızları

Suudi Arabistan kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Saud'un kızları Prenses Sahar ve Prenses Jawaher son 13 yıldır babalarının Cidde’deki sarayında zorla alıkonulduklarını iddia etti. İngiliz Sunday Times gazetesi 42 yaşındaki Sahar ve 38 yaşındaki Jawahir'in elektronik posta ve telefon yoluyla kendileriyle iletişime geçerek yardım istediğini açıkladı.

Hürriyet'in İngiliz Sunday Times gazetesine dayandırdığı habere göre: gazete prenseslerin yolladıkları elektronik postada, “Yaşadığımız villada birbirimizin hayat enerjisinin tükenmesini izliyoruz. 39 yaşındaki kız kardeşimiz Hala bir başka villada esir tutuluyor. Yavaş yavaş aklını kaybediyor. 41 yaşındaki kız kardeşimiz Maha da bir başka villa da tek başına esir” diye yazdığını belirtti.


Sunday Times Sahar ve Jahawer’in,“tüm hayatlarının erkek kardeşleri tarafından kontrol edildiğini” söylediğini ve bazı prenslerin onlardan “gençliklerinde partilere gittikleri ve babalarına ülkedeki fakirlik ile ilgili sorular sordukları için nefret ettiğini” de söylediklerini açıkladı.

Prenseslerin Kral Abdullah’tan boşandıktan sonra Londra’ya yerleşen annesi Alanoud el Fayez’in kızlarının esaretten kurtarılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ajansı’na başvuruda bulunduğu da açıklandı. El Fayez’in Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne (OHCHR) yazdığı mektupta “Kızım Hala’nın durumu giderek kötüleşiyor. O anoreksi hastası ve birçok psikolojik problemi var. Sarayda tıbbi bir merkez olmasına rağmen ona yardım alma imkânı tanınmıyor. İki yıl aradan sonra bana telefon etmeyi başardığında kendini öldürmek istediğini söyledi” dedi. 

Psikoloji mezunu olan Hala, 1990'lı yılların sonunda çalıştığı akıl hastanesine hiçbir problemleri olmamasına rağmen "politik nedenlerle" kapatılan kişiler olduğunu iddia ederek Suudi Arabistan yönetiminin tepkisini çekmişti. OHCHR el Fayez’in mektubunu Birleşmiş Milletler’in kadına karşı şiddet konularına bakan özel raportörü Rashida Manjoo’ya ilettiklerini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 16:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER