Kolombiya'da iç barış umudu: Hükümet ELN ile barış görüşmelerine hazırlanıyor

Kolombiya hükümeti, ülkedeki son aktif gerilla örgütü ELN ile de barış görüşmelerini yeniden başlatmayı umuyor

Kolombiya'da iç barış umudu: Hükümet ELN ile barış görüşmelerine hazırlanıyor

FARC ile barış imzalayan Kolombiya hükümetİ kuvvetleri ile gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında ateşkes ilan edilmesi ihtimali belirdi.

Devlet başkanı Juan Manuel Santos ülkedeki son faal gerilla örgütü ile ateşkes görüşmelerini yeniden başlatma imkânlarını araştırmak üzere özel temsilcisi Gustavo Bell'in Ekvador'a gönderdi.

Santos Twitter hesabından yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletlerin ricası üzerine özel temsilcisini Quito'ya gönderdiklerini bildirdi.

Solcu gerilla örgütü ELN de bir yıl önce Ekvador'un başkenti Quito'da başlatılan barış görüşmelerini sürdürmeye hazır oldukları mesajını verdi.

Açıklamada ELN heyetinin yeniden ateşkes ilanı ve barış görüşmelerine devam edilebilmesi için görüşmeye hazır olduğu belirtildi. 1

960'llı yılların ortalarında kurulan gerilla örgütünün 2 bin dolayında militanının olduğu tahmin ediliyor.

SOSYAL ADALETSİZLİĞİN AĞIR BİLANÇOSU

Kolombiya hükümeti ile örgüt arasında kararlaştırılan ilk ateşkesin süresi 9 Ocak'ta dolmuş ve sürenin uzatılması için anlaşma sağlanması mümkün olmamıştı.

Sürenin dolmasından hemen sonra ELN öncelikle petrol boru hatlarıyla askeri tesislere saldırı düzenlemiş ve saldırılarda en az dört Kolombiyalı ordu mensubu öldürülmüştü. Bunun üzerine Devlet Başkanı Santos barış görüşmelerine süresiz ara verildiğini duyurmuştu. Hafta sonunda cereyan eden çatışmalar sırasında bir gerilla örgütü komutanının öldürüldüğü açıklandı.

Barış görüşmelerinin şimdiye kadarki en önemli sonucu ELN'in faaliyet gösterdiği bölgelerdeki şiddet olaylarının azalması olmuştu. Kolombiya hükümeti 2016 yılının Aralık ayında gerilla örgütü FARC ile kapsamlı barış anlaşması imzalamıştı.

Kolombiya yönetimi ile gerilla örgütleri ve asi grupları arasındaki çatışmalar 1960'larda toprak anlaşmazlıkları ve sosyal adaletsizlik yüzünden patlak vermişti. Bu süre zarfında 340 bin kişi öldürülmüş, en az 7 milyon Kolombiyalı da topraklarından sürülmüştü.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
forever PEACE !
forever PEACE ! - 3 yıl Önce

"darisi turkiyenin basina" demekten baska elimizden bir sey gelmiyor artik

SIRADAKİ HABER