Katar'dan 'Suriye' açıklaması

Katar Dışişleri Bakanı, Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde Suriye’ye kara harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu

Katar'dan 'Suriye' açıklaması

Türkiye’nin Halep yakınlarındaki Kürt hedeflerini iki kez vurmasıyla birlikte Suriye’deki savaş yeni bir boyut kazandı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamında Suriye'ye kara gücü göndermenin daha büyük bir aciliyet kazandığını söyledi.

The Guardian’ın haberine göre, Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde konuşan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamında Suriye’ye kara gücü göndermenin acil olduğunu kaydetti.

Sani, Suudi Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin IŞİD’le mücadele kapsamında Suriye’de kara harekatına hazırlandıkları yönündeki bir soru üzerine, bunun yeni bir plan olmadığını savundu.

Katar’lı bakanı, asker gönderme kararının IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun kararıyla olması gerektiğini belirterek  “Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı. Eğer Suriye’ye kara birliklerinin gönderilmesine ihtiyaç duyulursa bu koalisyonun liderliği altında olmalı. Suudi Arabistan katılmak istediğini söyledi. Geçen yıl ekim ayında bizim o dönemki Dışişleri Bakanımız da IŞİD’e karşı bir girişim olması halinde bizim de destek vermeye hazır olduğumuzu açıkça ifade etti. Yani bu daha önce planlanmıştı.” İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 10:40
YORUM EKLE