Kanada'da esrar serbest bırakılınca stoklar 2 günde tükendi

Kanada'da, daha bir hafta geçmeden stoklar tükendi

Kanada'da esrar serbest bırakılınca stoklar 2 günde tükendi

Geçtiğimiz Çarşamba gününden itibaren keyif amaçlı esrar kullanımı, üretim ve satışının yasallaştığı ikinci ülke olan Kanada'da, daha bir hafta geçmeden stoklar tükendi.

Yasağın kalktığı saatten itibaren esrar satılan dükkanların önünde saatlerce kuyrukta bekleyen binlerce Kanadalı, daha ilk günden bir çok dükkanın elindeki stokları satın almıştı bile.

İnternet üzerinden esrar almaya çalışanlar da satış sitelerine aşırı yüklenme nedeniyle siparişlerini ya gecikmeli aldılar ya da alamadılar.

Buna bir de gelecek hafta yapılması beklenen posta grevi eklenince, esrar siparişini internet üzerinden verenlere, paketlerini almalarının beş gün sürebileceği uyarısı yapılmaya başlandı.

Yasağın kalktığı ilk gün sadece Kanada'nın en küçük eyaletlerinden Nova Scotia'da satışlar 506 bin Amerikan doları civarında oldu.

Esrar stoklarının Newfoundland ve Saskatchewan ile kutup dairesindeki Nunavut bölgesinde de tükendiği bildiriliyor.

Çarşamba günü eli boş dönenlere bir gün sonra yeniden gelmeleri söylendiğinden Perşembe günü bir çok dükkanın önünde yeniden kuyruklar oluştu.

Kanada esrarı yasallaştırdı yasallaştırmasına ama bazı sınırlamalar da hala yerli yerinde. Bu yüzden ilk cezalar da yağmaya başladı. Örneğin Matinoba'da araba kullanırken esrar içtiği belirlenen bir sürücüye 672 Kanada doları para cezası kesildi.

Winnipeg Emniyeti Trafik masasından bir yetkili, cezanın, esrarın yasallaştırılmasından 1 saat sonra kesildiğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER