İtalya Meclisi'nde Filistin'i tanıyan önerge kabul edildi

Filistin'in devlet olarak tanınmasını teşvik etme çağrısının yapıldığı iki ayrı önerge kabul edildi

İtalya Meclisi'nde Filistin'i tanıyan önerge kabul edildi

İtalya parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde, "Filistin'in devlet olarak tanınmasını" teşvik etme çağrısının yapıldığı iki ayrı önerge kabul edildi. Önergelerin çağrı niteliğinde ve herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı belirtildi.

Temsilciler Meclisi Genel Kurul gündemine iktidarın büyük ortağı Demokrat Parti tarafından getirilen ve "Meşru İsrail Devleti'nin endişelerini ve çıkarlarını dikkate alarak, 1967 öncesi sınırları dahilinde, ortak başkenti Kudüs olan demokratik ve egemen Filistin Devleti'nin tanınmasının teşvik edilmesini" kapsayan önerge, 45'e karşı 300 oyla onaylandı.

Meclis'te yapılan bir diğer oylamayla da koalisyon hükümetine destek veren Halk Hareketi ve Sivil Seçim İttifakı'nın sunduğu "El Fetih ve Hamas arasında yoğun bir politika izlenerek İsrail Devleti'nin tanınması, şiddetin tamamen terk edilmesi ve Filistin'in devlet olarak tanınması için gerekli koşulların sağlanması" çağrısı yapan önerge de 84'e karşı 237 oyla kabul edildi.

ÖNERGELERİN BAĞLAYICILIĞI YOK

Sputniknews’in haberine göre; çift kanatlı parlamenter sistemin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen önergelerin hükümete çağrı niteliğinde olduğu ve herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı belirtildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, mecliste önergelerin kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, "Filistinlilerin kendi devletlerine sahip olma hakkı ve İsrail'in kendi meşru varlığını kaldırmak isteyenler karşısında güven içinde yaşama hakkı var. Bu çerçevede hükümet, Filistin Hükümeti'nin tanınmasını ve taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli çabaların yapılmasını olumlu değerlendiriyor" dedi.

İSRAİL MEMNUN

Temsilciler Meclisi'nin aldığı karara ilişkin İsrail'in Roma Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "İtalyan parlamentosunun, İsraillilerle Filistinliler arasında barışa ulaşmak için iki devletli çözüm temelinde müzakereleri desteklemesi ve Filistin'i devlet olarak tanımama tercihini olumlu karşılıyoruz" denildi.

Büyükelçilik açıklamasında, "Çözüme, mecliste kabul edilen önergelerde de yazdığı üzere müzakereler aracılığıyla ulaşılabilir" ifadesi kullanıldı.

FİLİSTİN: BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK

Filistin, İtalya parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin, hükümetin Filistin'i devlet olarak tanımasına yönelik çıkan tavsiye kararını memnuniyetle karşıladı.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İtalya parlamentosunda alınan bu cesur karar, barış sürecini ve fırsatlarını destekleyecek, iki devletli çözüm planına olumlu yansıyacak" denildi.

 

İtalya'nın, "Filistin'i devlet olarak tanıması" temennisinin yer aldığı açıklamada, Filistin'in, iki devletli çözüm planı esasına göre uluslararası meşru kararlara dayalı adil ve devamlı barışı gerçekleştirmekten yana olduğu vurgulandı.

 


Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 16:55
YORUM EKLE