İsveç'te Asuri-Süryaniler IŞİD'e karşı meydanlarda

Yüzlerce gösterici Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'ne 'devreye gir' çağrısı yaptı

İsveç'te Asuri-Süryaniler IŞİD'e karşı meydanlarda

IŞİD'in Habur Nehri kıyısında bulunan Asuri-Süryani köylerine yönelik saldırı ve katliamları hafta sonu İsveç’in Stockholm, Göteborg ve Jönköping illerinde yapılan gösterilerde protesto edildi. Meydanlara çıkan binlerce Asuri-Süryani, IŞİD'e lanetler yağdırdı ve Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den IŞİD'in ellerinde bulunan Süryanilerin kurtarılması için girişimde bulunmalarını talep etti.

BM VE AB DEVREYE GİRSİN

ANF'den Murat Kuseyri'nin haberine göre; Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda yapılan yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı protesto gösterisinde konuşan İsveçli politikacılar ve Asuri-Süryani örgüt ve kuruluşların temsilcileri, IŞİD'in Ortadoğu’da dini ve etnik temizlik yaptığını ve azınlıklara yönelik katliamlar düzenlediğini belirttiler ve Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne katliamların engellenmesi için devreye girmeleri çağrılarında bulundular.

"CİNAYETLERDEN UTANÇ DUYUYORUM"

En duygusal konuşmayı ise Merkez Partisi adına konuşan eski Milletvekili Abir Al-Sahlani yaptı. Al-Sahlani, "bir Arap ve insan olarak DAİŞ (IŞİD) çetelerinin İslam adına Asuri-Süryani, Kürt ve diğer halklara yönelik saldırılarından, işledikleri vahşice cinayetlerden bir utanç duyduğunu söyledi. Tüm dünya ülkelerini DAİŞ’ın durdurulması ve bölgedeki halkın korunması için işbirliği yapmaya" çağırdı.

İSVEÇ SÜRYANİ VE KÜRTLERE ASKERİ DESTEK VERMELİ

Gözlerinden akan yaşlarla konuşmasını güçlükle tamamlayan Al-Sahlani, Merkez Partisi olarak Asuri, Süryani ve Kürtlerin IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleyi desteklemeye devam edeceklerini vurguladıktan sonra İsveç Hükümeti’ne de Kürtler ve Süryanilere askeri destek vermesi çağrısında bulundu.

İKİ İLDE DAHA EYLEM

Jönköping ilinde yapılan miting ve gösteriye katılan yüzlerce kişi de IŞİD'i protesto eden sloganlar attı. Gösteride konuşma yapan politikacılar, IŞİD'e karşı mücadele eden Kürt ve Asurilere insancıl ve askeri yardım yapılması talep ettiler.

Göteborg ilinde ise dün öğleden sonra 300 civarında Asuri-Süryani IŞİD'in Asurilere yönelik saldırı ve katliamlarını protesto etmek için Brunn Parkı’nda bir araya geldi. Kötü hava koşullarında, yağmur ve kar yağışı altında yapılan gösteride bir konuşma yapan Josef Garis, 1915 yılında gerçekleşen soykırımından sonra Asuri-Süryanilerin 2015 yılında Irak ve Suriye’de bir kez daha soykırıma uğradıklarını söyledi.

“Asuri ve Ezidiler binyıllardır yaşadıkları topraklardan sürülüyor. DAİŞ bizlerin tarihini tamamen ortadan kaldırmak istiyor” şeklinde konuşan Garis 200 civarında Asurinin IŞİD'in elinde rehine olduklarını hatırlattı ve İsveç ve Birleşmiş Milletler’e rehinelerin kurtarılması için girişimde bulunmaları çağrısında bulundu.

Gösterilerde IŞİD'i protesto eden sloganların yanı sıra “İsveç hükümeti harekete geç”, “Birleşmiş Milletler görevini yap” gibi sloganlar da atıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 09:04
YORUM EKLE